מערכי שיעור לט"ו בשבט ויום כדור הארץ

מחפש/ת מערך שיעור לט"ו בשבט, חודש שבט בטבע, יום כדור הארץ וכל מועד אחר, בנושא סביבה וקיימות?

רוצה לחבר את התלמידים לנושאים הבוערים ביותר, הנוגעים לחייהם?
ריכזנו כאן עבורך מערכי שיעור, סרטונים, חידוני קהוט, פעילויות מתוקשבות ועוד בנושא סביבה, משבר האקלים והמזון שלנו, בעברית ובערבית.

רוצים להזמין בחינם כרזות לכיתה בנושא תזונה בת-קיימא?

למה ללמד על תזונה בת קיימא?

בתקופה זו כולנו עדים לתחילתו של משבר אקלימי, ליערות באוסטרליה ובאמזונס שנשרפים ונכרתים בהמוניהם, ולאוקיינוסים שלנו שהולכים ומתרוקנים מבעלי חיים. לקראת ט"ו בשבט - בו בתי הספר עוסקים בקיימות ואיכות הסביבה - רבים מאיתנו, אנשי החינוך, תוהים כיצד ניתן לגרום לתלמידים להיות מעורבים בנושאים אלה, ולחנך לאורח חיים שמצמצם את הפגיעה שלנו בסביבה.

ייצור מזון מהווה גורם מרכזי לתופעות אלה ולרבות אחרות, ובפעילויות אלה ילמדו התלמידים על הקשר בין סביבה ומזון, וכיצד ניתן להקטין את טביעת הרגל הסביבתית של כל אחד מאתנו. זאת בהתאם להנחיות משרד הבריאות ומשרד החינוך, המעודדות תזונה ים-תיכונית המבוססת על יותר מזונות מהצומח- למען הסביבה ולמען הבריאות של כל אחד ואחת מאיתנו.

לפי מחקרים ודו"חות של האו"ם וארגוני סביבה, המזון שאנו אוכלים אחראי לשליש מפליטות גזי החממה המביאים לשינוי אקלים (יותר מכל כלי התחבורה ביחד!), לשמונים אחוזים מכריתת היערות בדרום אמריקה, ולמחצית מן הפלסטיק הנמצא בימים ובאוקיינוסים. רוב ההשפעות הללו, כמו גם רבות אחרות, מיוחסות לייצור מזון מן החי. מדענים, ארגוני סביבה וממשלות מסכימים שהדרך האפקטיבית ביותר בה כל אחד ואחת מאתנו יכול לתרום לעצירת המשבר הסביבתי - היא לעבור לתזונה בת-קיימא, המבוססת על ייצור מקומי, עונתי, ובעיקר ממזונות מהצומח: ירקות, פירות, דגנים וקטניות. משרד הבריאות ממליץ על תזונה מסוג זה במסגרת הנחיות התזונה החדשות, ומשרד החינוך מפיץ גם הוא מערכי שיעור בנושא כחלק מהחינוך לקיימות והחינוך לבריאות.