כמה זה עולה לנו? המחיר הסביבתי של האוכל שלנו – יסודי

כיתותד’-ו’
משך45 דקות
מקצועמדע וטכנולוגיהסביבה וקיימות, מתאים גם לט”ו בשבט ויום כדור הארץ
חיבור לתוכנית הלימודיםמותאם לתכנית הלימודים בנושא שינוי אקלים, מותאם לתכנית הלימודים במדעים : השפעת האדם על הסביבה, השפעת הטכנולוגיה על החברה והסביבה
המערך כוללמצגת וסרטון, דף מוצרים להדפסה ודף אינטרקטיבי, מצגת שיתופית
עזריםמחשב, מקרן ורמקולים | דף מידע למורה
גרסאות נוספותמערך שיעור לעל יסודי

תקציר השיעור

פתיחה5 דקות
משחק קניות 15 דקות
מוצרים מהצומח לעומת מוצרים מהחי 10 דקות
סיכום – מה האחריות שלנו? 15 דקות

מטרות השיעור:

  • התלמידים ילמדו על הקשר בין סוגיות עכשוויות באיכות הסביבה לבחירות המזון היום-יומיות שלנו, בדגש על משבר האקלים ופגיעה בשטחים פתוחים.
  • התלמידים ידונו בחשיבות השיקול הסביבתי עבורם בבחירות היומיומיות בכלל ובבחירות התזונתיות בפרט.

הקדמה: 5 דקות

הרבה מהבחירות שאנחנו מבצעים בחיי היומיום משפיעים באופן ישיר על איכות הסביבה, שאנחנו חלק ממנה: האם נסענו ברכב היום, או בחרנו להגיע לבית הספר באופנים או תחבורה ציבורית? האם אנחנו עוטפים את הכריכים שלנו בשקיות פלסטיק, או משתמשים באריזות רב-פעמיות? האם אנחנו קונים טלפון חדש כל שנה, או מתקנים את הישן?
הבחירות המשמעותיות ביותר והשגורות ביותר נוגעות למזון שאנחנו אוכלים. כשאנחנו מזמינים מנה במסעדה או קונים מוצרים בסופרמרקט, מה מעצב את הבחירה שלנו, חוץ מאשר העדפות של טעם? אולי אנחנו בודקים לפי אחוזי שומן או כמות הסוכר, כי אנחנו בוחרים לאכול אוכל יותר בריא? אולי אנחנו בודקים את המחיר, או הכמות כדי לשלם פחות ולקבל יותר?
היום נלמד דרך חדשה להעריך את המזונות שלנו לפי ערך, שהוא לא בריאותי ולא כספי, אלא סביבתי.

כדור הארץ בצלחת

על הלוח – תרגיל פתיחה
נזמין את התלמידים לספר אילו מאכלים וחטיפים צרכו בימים האחרונים; נאסוף תשובות ונרשום על הלוח.
נשאל: מבין כל המוצרים שהזכרתם כאן על הלוח – מהם לדעתכם המוצרים המזהמים יותר? והכי פחות? למה?
בואו נחשוב ביחד – מה צריך כדי לייצר את האוכל שאנחנו אוכלים? האם אנחנו תמיד יודעים ממה האוכל שלנו עשוי ואיך הכינו אותו?
[אפשר להתייחס לתשובות שעלו, לבחור מתוכם פריטים ולהתייחס למרכיבים שלהם – עוגיות מכינים מחיטה וסוכר, גלידה משמנת וכו’].
להמשיך ולהרחיב –
הרבה מהמאכלים צריכים מים לייצור שלהם. אנחנו צריכים גם שטח אדמה לגדל בו את החיטה…מה לגבי דלק למשאית שמעבירה את העגבנייה מהשדה ואת החלב מהרפת לחנויות? כל מזון, מושקעים בו משאבים, וכל משאב עולה לנו כסף וגם יש לו עוד מחיר – המחיר שבו הוא משפיע על הסביבה. אנחנו מבזבזים הרבה מים על הגידול, והסעה במשאיות משחררת הרבה דלק לאוויר.

משחק קניות – 15 דקות

אני לא רוצה שתחשבו שאנחנו מתכוונים להפסיק לאכול את מה שאנחנו אוהבים, בגלל שאנחנו חושבים על כמה הוא מזהם. אבל בשיעור הזה, אנחנו נסתכל על האוכל שלנו ונשווה את המחירים שלו מבחינת המשאבים שמבוזבזים ומבחינת ההשפעה המזיקה שלו על בסביבה. אולי נמצא מזונות שהם יותר מבזבזים או מזהמים וכאלה שפחות, ואז נוכל לבחור מביניהם מה אנחנו מעדיפים, לא רק לפי מה שטעים אלא גם עם התחשבות בסביבה.
נשחק עכשיו משחק, בו תקבלו רשימת קניות, מתוכה תבחרו את המאכלים האהובים עליכם, רק שהפעם לא תשתמשו בשקלים, אלא במטבע “ירוק”. המטבע הירוק קובע את המחיר של המזון לפי כמה שהוא מזהם את הסביבה.
אתם צריכים לעשות קניות ולבזבז כמה שפחות מטבעות ירוקים, בחרו 10 מוצרים, לפי המידע בדף, שהם, לדעתכם, הזולים ביותר סביבתית.


מקבץ מוצרי מזון


*אפשר להשתמש במצגת אינטרקטיבית לעבודה שיתופית מקוונת.

במליאה – עוברים יחד על המצגת כדי להציג את ניקודי המוצרים. מסכמים את הנקודות של כל קבוצה. אפשר להשתמש בלוח אינטראקטיבי quizboard, לתצוגה חיה של ריכוז הנקודות כדי לעודד את התחרות (מקרינים על הלוח. לוחצים על קבוצה כדי להעלות/להוריד את הנקודות)

למורה:
– יתכן שחלק מהתלמידים יצטרכו זמן לחשב את העלות הכוללת של המוצרים או עזרה. אפשר להציע מחשבונים אם יש.
– יתכן שהתלמידים יעלו בהצגת הבחירות שלהם גורמים נוספים כגון גידול מקומי לעומת שינוע מרחוק, בזבוז מים וכו’. יש לחזק אותם על הידע ולהסביר שלצורך המשחק נבחרו רק חלק מההיבטים הסביבתיים של גידול מזון.

מקור הנתונים לפיו נקבעו מחירי המוצרים לעיונך – באנגלית
דף מידע בעברית

מוצרים מהצומח לעומת מוצרים מהחי

עכשיו, אחרי שראינו כמה עולה האוכל שלנו מבחינה סביבתית, שמתם לב שיש מוצרים משמעותית “זולים” יותר מאחרים. מה מבדיל אותם זה מזה? [לתת מקום למענה – לחיצה למעבר הנפשה] אפשר לראות בקלות שהדבר העיקרי שמבדיל בין מוצר יקר או זול מבחינה סביבתית הוא אם מקורו הוא מן החי או הצומח. כמעט תמיד המזונות היקרים ביותר סביבתית יהיו מזונות שמקורם מן החי לעומת המזונות מן הצומח שמחירם הסביבתי נמוך יותר. למה אתם חושבים שזה כך?
[לתת מקום למענה]
כל התשובות שלכם נכונות ויפות. צריך לזכור, שאוכל שמגיע אלינו מהשדה, אמנם משקים אותו ומגדלים אותו בשטח, וגם אורזים ומסיעים לחנות, אבל במזון שמקורו מן החי מושקעים הרבה יותר משאבים. גידול החיות כולל גם את השטח שעליו מגדלים אותן, ובנוסף צריך להשקות ולהאכיל אותן וגם לפעמים לטפל בהן עם תרופות. גם בהתחלת חייהן של החיות, כשהן מובלות למשק, הן מוסעות במשאיות וגם בסוף חייהן כשהן הופכות למוצר לחנות. כל אלה עושים את המוצרים מן החי הרבה יותר יקרים סביבתית. מה הפתרון? לא חייבים להפסיק לאכול בשר. אפשר להפחית את הכמות ולאכול רק פעם בשבוע. אפשר אפילו להפחית ולהוריד יום אחד בשבוע שבו לא אוכלים בשר או לא לאכול בשר בכלל. העיקר והכי חשוב, פשוט להעלות את המודעות למה אנחנו אוכלים. לזכור בחנות ובמסעדה, מנין מגיעים הביצים שאנחנו אוכלים והחלב, ומה אנחנו יכולים לעשות היום ובכל יום כדי לעזור לסביבה, על ידי כך שנחשוב מה אנחנו אוכלים. 

מה האחריות שלנו? פעילות 15 דק’

מקרינים את הסרטון team plant של גרינפיס

נאמר לתלמידים: המשימה שלכם עכשיו, להצטרף לצוות ‘טים פלנט’ וליצור פוסטר שמגייס את האנשים לנהוג באחריות ולהפחית בכמות הבשר שהם אוכלים כדי לשמור על הסביבה. אפשר בקבוצות, בזוגות או לבד. אפשר לצייר את הפוסטר, להכין במחשב או מחומרים ממוחזרים.

הצעות לפעילות המשך:

  • ארוחה כיתתית או תחרות “מאסטר שף” – התלמידים יכינו בבית עם הוריהם מנות בריאות מהצומח (או בבית הספר במידת האפשר) ויביאו לכיתה. אם ניתן, מומלץ לשתף במנות ואם לא התלמידים יאכלו את המנות שהביאו ורק יציגו אותם לחבריהם. ניתן גם לערוך תחרות “מאסטר שף” בין המנות שכולם יטעמו (או על בסיס מראה בלבד אם אין אפשרות לחלוק מנות). לחוברת מתכונים.
  • מעכלים את האקלים – שיעור חוויתי להרחבת הידע וההבנה של הקשר בין מזון לסביבה ומשבר האקלים ומה אפשר לעשות.
  • פעילויות נוספות בנושא סביבה ומזון

לעוד מערכי שיעור בסביבה וקיימות

bb_pages

דילוג לתוכן