יעדי פיתוח בר קיימא של האו"ם

הורדת קבצים
כיתותז'-יב'
משך90 דקות
מקצועסביבה וקיימות, אזרחות, חינוך וחברה
המערך כוללמצגת 
עזריםמחשב מקרן ורמקולים, מחשבים אישיים לעבודה בקבוצות או כתבות מודפסות

הפעילות מותאמת להעברה לכיתות ז'-יב' בשיעור שמשכו שעה וחצי (שני שיעורים רציפים).
מצורפת מצגת לליווי הפעילות
במצגת ישנן הנחיות מפורטות לגבי כל שקופית

מטרות על:

  • להכיר את המדיניות וההצעות להתמודדות עם משבר האקלים ברמה הגלובאלית.
  • להכיר באפשרות שלנו לשנות. 

מטרות אופרטיביות:

  • ידע: התלמידים ידעו למנות לפחות שלושה יעדים מתוך יעדי הפיתוח בר קיימא של האו"ם (SDG), להסביר ולהדגים אותם.
  • מיומנויות: למידה עצמאית כהכנה, חשיבה ביקורתית.
  • ערכים: אני חלק מהעולם, להביט על המעגלים הרחבים ביותר אליהם אנו משתייכות ולגלות איכפתיות.
  • חוויה: להרחיב את מעגל הידע וההשתייכות.

פתיחה: 10 דקות

והרי החדשות… נציג סיפור חדשותי אקטואלי, עדיף מהעולם, כדי לנסות לעמוד על הקשר של הסיפור למשבר האקלים ואלינו.

סיפורים אפשריים:

חודש של סופו קיצוניות ברחבי העולם

השפעת הגורם האנושי על חצי האי האנטארקטי

כפר יווני מגיח ממי אגם מלאכותי בגלל בצורת

חלופה: נחלק לתלמידים כתבה מודפסת: תכנית אקלים במשרד להגנת הסביבה (במקרה שאין מקרן). 

לאחר מכן נציג בשני סרטונים קצרים את האו"ם ואת הקשר שלו להתחממות הגלובלית ואז נכיר יעדי האקלים של האו"ם.

מתוך הבנה שעלינו להשאיר לדורות הבאים מערכות אקולוגיות בהן הם יוכלו להתקיים פיתח האו"ם כלי שנקרא יעדי פיתוח בר קיימא. היעדים נקבעו בהתאם לאתגרים המרכזיים איתם האנושות צריכה להתמודד בנושאים חברתיים, כלכליים וסביבתיים. האו"ם קבע 17 יעדים כדרך לעודד מדינות להתמודד עם האתגרים ולמצוא להם פתרונות. בשיעור זה נתמקד בכמה מהם (6,11,12,13,14,15).

משימה קבוצתית (30 דקות)

הכיתה תתחלק ל- 5 – 6 קבוצות. כל קבוצה תתמקד באחד מהיעדים ותצפה בסרטונים הקשורים ליעד זה. לאחר הצפייה בסרטונים הקבוצה תענה על מספר שאלות בהתאם להנחיות במצגת.

**חלופה לסרטונים הינה קריאה ומענה על השאלות על בסיס כתבות.
(את הכתבה האחרונה בקישור כדאי להוסיף לכתבות בכל הנושאים).

שלב ראשון – אישי (כל תלמיד יענה על השאלות בעצמו)

1. מה הקשר של הסרטון לקיימות?

2. מה הקשר אלינו?

3. אילו בעיות עלו בסרטונים?

4. אילו פתרונות הוצגו בסרטון? 

שלב שני – קבוצתי

התלמידים ישתפו את חברי הקבוצה בתשובותיהם.

שלב שלישי – הצעת פיתרון נוסף

הפתרון צריך להציע מה אפשר לעשות ולא להתייחס רק למעשים שיש להימנע מהם. (דוגמה: לא מספיק רק להפסיק לכרות עצים, כדאי לחשוב גם מה אפשר לעשות לתיקון המצב, וגם מי יכול/ה להשפיע, ומה נוכל לעשות אם לא יהיו עצים).

שלב רביעי – הכנה להצגה בכיתה: בעיות ופתרונות

הצגת התשובות בכיתה (20 דקות)

חזרה למליאה. מילוי משותף של טבלה: כל קבוצה מציגה את הבעיות והפתרונות במסגרת היעד אותו למדה בעזרת הסרטונים.

למשל: בעיה: של כריתה מוגברת של יערות (פגיעה בריאות החמצן של העולם). מסקנה: צריך לשמר עצים ביערות הגשם. הצעות לפתרונות: שיקום יערות; לצמצם את צריכת הבשר, למשל על ידי השקעה בפיתוח ובהטמעה של שימוש בחלבון מן הצומח, או בחלבון המגודל במעבדה; החמרת ענישה על כריתה לא מאושרת ולא מבוקרת של עצים.

היכרות עם אתר האינטרנט הישראלי של יעדי האו"ם לפיתוח בר קיימא (15 דקות)

התלמידים יכנסו לאתר sdgi.org.il וליעד שרלוונטי לקבוצה שלהם. עליהם להרחיב את הבנתם בפתרונות המוצעים – בעזרת מטרות היעד המוצגות באתר.
לקראת סיום השיעור נקרא להם לחזור למליאה ולספר מה התחדש להם.

סיכום (5 דקות)

להראות את הסרטון: יעדי השינוי של האו"ם

לפעמים נדמה לנו שאנחנו קטנים ביחס לעולם והאפשרות שלנו להשפיע על תהליכים עולמיים היא מוגבלת וחסרת חשיבות, אבל חשוב שנזכור שזה לא המצב! יש לנו כוח להשפיע וכל שינוי הוא משמעותי, גם ברמת העשייה האישית וגם בשינוי חקיקה ושינויי מדיניות, בואו נהיה השינוי! כחלק מהקהילה העולמית. ונזכור את המשפט: think global act local 


אפשר להראות לסיכום את הסרטון של נס דיילי, הקישור במצגת. הסרטון עוסק בשינוי של סביבה (הסרטון באנגלית עם כתוביות באנגלית, לשיקולכן). ניתן כמובן  להראות סרטון אופטימי אחר.

*מערך זה נכתב בשיתוף פעולה של צוות קיימות בתיכון בגין חוויה לחיים, רמת גן, עם צוות חינוך אנימלס.

לעוד מערכי שיעור בסביבה וקיימות

קבצים מצורפים

bb_pages

דילוג לתוכן