איך לארגן יום בעלי חיים? כל ההצעות במקום אחד

אני רוצה מידע על:


מהו יום זכויות בעלי החיים?

תערוכת אמנות של ילדים בנושא בעלי חיים

משרד החינוך מציין את יום זכויות בעלי חיים בתאריך י"א באייר (19/5/2024) (לחוזר מנכ"ל בנושא לחצו כאן), בשיתוף פעולה עם המשרד להגנת הסביבה וארגונים להגנת בעלי חיים. קישור ליום באתר החינוך לקיימות, קישור ליום בלוח השנה של שפ"י. במאות בתי ספר בכל הארץ מציינים את המועד ביום או שבוע שיא בתאריך הרשמי או בתאריכים סמוכים.  

בהיותו שר החינוך, ציין נפתלי בנט במכתב רשמי לקראת יום זכויות בעלי החיים את החשיבות שרואה משרד החינוך בציון המועד, ואת שיתוף הפעולה של המשרד עם עמותות בעלי החיים, כולל אנימלס (לשעבר 'אנונימוס') בפעילויות הנערכות במסגרתו. (לקריאת המכתב: הסעיפים הרלוונטים ד'-ה' בעמוד השני) ב-2017 הוענק בכנסת "אות המתנדב" לפעיל אנימלס, דודו פרץ, על ארגון שבוע זכויות בעלי חיים בבתיהספר. לקישורים ולציטוטים מאתר משרד החינוך המעודדים חינוך לחמלה לבעלי חיים.

(קרדיט לתמונת התערוכה – ענת שלובסקי, מורה לאמנות)

מומלץ גם להצטרף לקבוצת הפייסבוק להחלפת רעיונות ולהתייעצות עם אנשי חינוך שכבר קיימו אירועים ופעילויות בנושא בעלי חיים – מורים מורות ואנשי חינוך לזכויות בעלי חיים.

איגדנו מקבץ רעיונות לארגון היום בצורה פשוטה על ידי בית הספר, לכל הגילאים:         

להזמין הרצאות וסדנאות:

לקשט את בית הספר לקראת היום:

הזמינו חינם כרזות, המופקות על-ידי המשרד להגנת הסביבה ביוזמה משותפת עם אנימלס, והמופצות לבתי ספר גם על-ידי השירות הפסיכולוגי-ייעוצי במשרד החינוך. הכרזות מציגות תמונות של בעלי חיים שונים, עם הכיתוב "גם לנו יש רגשות", וניתן לתלות אותן בכתה או במסדרונות בית הספר.

לקראת היום מומלץ לקשט את בית הספר בשיתוף התלמידים ליצירת אווירה חגיגית והכנה ליום. אפשר ליצור קיר עם עבודות תלמידים בנושא ואפילו תערוכה. לחצו לרעיונות לפעילויות יצירה ואומנות ולדפי צביעה להדפסה.

מה כדאי לעשות במהלך היום?

היום יכול לכלול כמה שעורים בנושא, הפנינג והפסקה פעילה או יום שיא מלא. ריכזנו עבורכם רעיונות רבים ומומלץ כמובן לשתף את צוות בית הספר והתלמידים ולקבל רעיונות נוספים.

שיעורים ופעילויות בכיתות

את היום מומלץ לפתוח (או לסכם) בשיעור חינוך בכיתות האם. מומלץ לשלב, מלבד מערך שיעור לבחירתך, גם דיון ושיתוף של התלמידים אשר יתן מקום למגוון של דעות ולחוויה הרגשית שהנושא מעורר. כדאי גם לעסוק בשאלה מה כל אחת ואחד מאיתנו יכול לעשות למען בעלי חיים ולסכם את הפעילות בתוצר אישי או כיתתי. למערכי שיעור ופעילויות מומלצות.

בנוסף כדאי להעביר שיעורים בנושא גם בשעורים המקצועיים – לחיפוש מערכי שיעור לפי מקצוע לימוד וגיל.

חשוב לשלב את התלמדיים בפעילות ואפשר להזמין אותם להכין מראש הרצאות קצרות בסגנון "TED". להצעות לנושאים להרצאות.

הפסקה פעילה והפנינג בית ספרי

 • הקרנה של סרטונים קצרים ומצגות תמונות במסך מרכזי
 • דוכני פעילות בהשתתפות התלמידים – חידונים אינטראקטיביים, החתמה על עצומות, פינת צילום, פינת יצירה ועוד כיד הדמיון
 • חידון קהוט או מלך הטריוויה
 • בימת "היידפארק" או דיבייט – להצעה לנושאים לדיבייט
 • הרצאות תלמידים ומורים בסגנון TED (הרצאות בנות 5-10 דקות)

הקרנת סרטים וסרטונים

ספרים רבותי ספרים

 • לרשימת ספרים מומלצים לכל הגילאים
 • כדאי לערוך פינת עיון בספריית בית הספר
 • בכיתות הנמוכות ובגיל הרך אפשר לערוך שעת סיפור ביום או להקריא סיפור בהמשכים באותו שבוע. את הסיפורים ניתן גם להמחיז, ללוות בפעילות יצירה או בדיון.
 • בכיתות הגבוהות כדאי לקרוא סיפורים קצרים ושירים בנושא, בשיעורי ספרות או להעשרה, וללוות את הקריאה בדיון

חושבים בעלי חיים וסביבה

איך נהפוך את יום בעלי חיים ליום הכי טוב עבור בעלי החיים והסביבה?

קודם כל – בעלי חיים אינם מוזמנים ליום בעלי חיים. חוגים עם חיות ופעילויות של ליטוף בעלי חיים לא תורמים לבעלי חיים, אלא מלמדים ילדים כי מותר לכלוא בעלי חיים, לטלטל אותם ולעשות בהם כרצוננו. כן חשוב כמובן לתת כבוד לחיות המשוטטות בקרבת בית הספר, תמיד ובעיקר ביום זה. אם ניתן אפשר להכין פינות קינון לציפורים או לשים מים לחתולים. אם בסביבת בית ספר יש סנוניות, מומלץ לארגן פעילות לפי ההנחיות בסרטון "לחיות בשלום עם סנוניות" של מכון אדם וחיה.

יום בעלי חיים – יום ללא בשר:

כיום כבר ידוע שאחת הדרכים המשמעותיות לעזור גם לבעלי החיים וגם להצלת כדור הארץ, היא הפחתה בצריכת מוצרים מהחי. משרד החינוך שותף ליוזמת "יום שני ללא בשר" העולמית, בהמשך להמלצות התזונה הלאומיות של משרד הבריאות שקוראות לצמצום צריכת הבשר באופן משמעותי. גם האו"ם וכל הארגונים הסביבתיים קוראים להפחתה בצריכת בשר כצעד דחוף לעצירת נזקי משבר האקלים.

הנה כמה רעיונות ליום בעלי חיים:

 • יום ללא בשר בקפיטריה הבית ספרית – לא רק מוציאים מוצרים, גם מכניסים מוצרים חדשים ומסקרנים מהצומח.
 • ארוחה צמחונית, במידה ויש הזנה בבית הספר.
 • להזמין את התלמידים מראש להביא כריכים וכיבוד קל מהצומח ולעשות ארוחת עשר חגיגית משותפת.
  אפשר לבקש מהתלמידים להכין גם מנה מהצומח בבית יחד עם ההורים ולעשות ארוחה חגיגית או תחרות המנה המנצחת.
  למתכונים פשוטים שילדים אוהבים.
 • להכין יחד בכיתה ארוחה כיתתית קלה מהצומח או סדנת בישול.

לחצו כאן לעמוד עם מערכים, פעילויות, סרטונים וספרים מומלצים במיוחד ליום בעלי חיים

יש לכם תמונות או מערכים חדשים מהפעילויות שארגנתם בבית הספר? שלחו ל- education@animals.org.il ונשמח להעלות לאתר או לפרסם בקבוצות המורים שלנו.

 

יום בעלי חיים שמח :)

bb_pages

דילוג לתוכן