שיעורי חקר ודיבייט דילמה שניה – האם הבחירות שלנו בסופרמרקט משפיעות על אחרים?

נכתב על ידי יעקב לדור. 
חלק שני בסדרת שעורי  חקר ודיבייט בנושא "בני אדם וחיות אחרות" (בקישור מערכים נוספים והנחיות כלליות למורה לסדרת השיעורים)

כיתותז' – י"ב
משך45 – 90 דקות
מטרות– פיתוח דיונים משמעותיים ומושכלים בין התלמידים, דרך נושאים הנוגעים לעולמם
– עידוד מעורבות חברתית
– פיתוח יכולת עמידה מול קהל וכושר ביטוי בעל-פה
– עידוד מיומנויות של חקר עצמאי ותמצות.
– היכרות עם סוגיות מתחום היחסים בין בני אדם לבעלי חיים.
עזריםמסמכים – הנחיה לדילמה מספר 2שלבי בניית טיעון
מצגת – כל הדילמות בהמחשה חזותית

זמן משוער (דקות)
מהלך השיעור
2-3

המורה מקרין על הלוח את שקופית הדילמה מהמצגת:

קבוצת נערים נוסעת לקמפינג בכנרת. בדרך לתחנת האוטובוס, הנערים עוצרים לקניות אחרונות בחנות, במטרה להתחלק ברכישה של מוצרי היגיינה לחופשה. בזמן שהסתובבו בחנות, אחד הנערים אמר לחבריו שחיפש ולא מצא מוצרים עם "סמל הארנב" (שמעיד שהמוצרים לא נוסו על בעלי חיים) וביקש ללכת לסופרמרקט, שנמצא במרחק עשר דקות הליכה משם, ושידוע לו שבו מוכרים את המוצרים שהוא מחפש. הנער הסביר שחשוב לו לא לממן יחס לא הוגן לבעלי-חיים. נער אחר טען בתגובה שאין טעם להעדיף מוצרים שלא נוסו על בעלי חיים, כי החברות ימשיכו לבצע אותם בכל מקרה, בין אם יקנו או לא יקנו את המוצרים שלהם. לכן, הוא טוען שיש לחסוך זמן ולקנות הפעם מוצרים ללא סמל הארנב.

1

המורה מקרין מהמצגת /כותב בכל צד של הלוח את אחת מהטענות הבאות:

חשוב להקפיד על קניית מוצרים עם סמל הארנב, כדי לחסוך בצער בעלי חיים

מיותר להקפיד על קניית מוצרים עם סמל הארנב, כי לקנייה של היחיד אין השפעה

5התלמידים מתבקשים לחשוב על עמדתם בנוגע לדילמה, בספקטרום שבין שתי הטענות המנוגדות. כעת התלמידים קמים ומתמקמים לאורך הלוח, לפי מיקום העמדה שלהם.
3המורה יחלק את הכיתה ל-2 קבוצות שוות לפי התלמיד/ה האמצעי/ת בשורה.
3המורה יחלק לכל תלמיד בכתה, המחולקת כבר לשתי קבוצות, את הדף "הכנה לדיבייט" (המצורף בנספחים) ויקריא את הנקודות הכתובות בו. (או יקרין את הדף מהמצגת המצורפת).המורה מסביר את השלבים הבאים בשיעור: קבוצה אחת (ספרות 1-2 בזום) תייצג בהמשך השיעור את מורן, שרוצה לקנות כלב גולדן רטריבר, וקבוצה שנייה (ספרות 4-5 בזום) תייצג את דנה, שרוצה לאמץ כלב מכלבייה. כעת על כל קבוצה לנסח את הטיעונים של כל אחד מהצדדים בדיון, כדי לשכנע את הרוב מה עדיף לעשות במקרה זה
15כל קבוצה כעת מתבקשת לנסח טיעונים שיחזקו את עמדתם בנוגע לדילמה. כל קבוצה תקבל ודף הנחיות ספציפי (ראו כאן בהמשך), ובעזרתו תחקור (באמצעות הטלפון או מחשב) את הנושא, ותרשום את הטיעונים שאותם יציגו בפני כל הכתה. הקבוצה תנסח היטב את הטיעונים, ותבחר נציג/ה, שיתרגל מול הקבוצה את הצגתם. המורה יסביר לתלמידים שבסוף ניווכח לדעת מי הקבוצה ששכנעה באופן המוצלח ביותר. 
12חוזרים למליאה וכל קבוצה מקבלת 5 דקות בדיוק להצגת הטיעונים, באמצעות הנציג/ה הנבחר/ת (דקה לפני הסיום המורה יסמן לדובר שנותרה דקה) 
7 סיכום השיעור. המורה מסכם בפני הכיתה את ההצלחות ואי ההצלחות בקיום דיבייט תקין על מנת שהדיבייט הבא יהיה טוב יותר. כעת המורה יבקש מהתלמידים שוב להסתדר בשורה שמייצגת את ספקטרום העמדות בדילמה, רק על פי הטענות שנשמעו בדיבייט!
במידה ויש זמן המורה מבקש מתלמידים ששינו את דעתם לשתף את הכיתה בסיבות לשינוי עמדתם
בשלב זה המורה מוזמן גם לשתף את הכיתה בעמדתו לגבי הדילמה.

 

bb_pages

דילוג לתוכן