מערכי שיעור ליום כדור הארץ

מחפש/ת מערך שיעור ליום כדור הארץ בנושא סביבה וקיימות?

רוצה לחבר את התלמידים לנושאים סביבתיים חשובים, הנוגעים לחיי היום-יום?
ריכזנו כאן עבורך מערכי שיעור ופעולה על הקשר בין סביבה, קיימות ותזונה.

רעיונות למערך שיעור ליום כדור הארץ

מצגת ומערך בנושא תזונה בת-קיימא והקשרים השונים בין סביבה ומזון מהחי

מערך חווייתי לעל-יסודי לקראת יום כדור הארץ

סרטונים קצרים להקרנה ודיון בכיתה ביום כדור הארץ

מתאימים גם כסדרת פעילויות ליום כדור הארץ

למה ללמד על תזונה בת קיימא?

בתקופה זו כולנו עדים לתחילתו של משבר אקלימי, ליערות באוסטרליה ובאמזונס שנשרפים ונכרתים בהמוניהם, לאוקיינוסים שלנו שהולכים ומתרוקנים מבעלי חיים, ולבעיות סביבתיות נוספות.

לקראת יום כדור הארץ, שמצויין ב22.4- בו בתי הספר עוסקים בקיימות ואיכות הסביבה - רבים מאיתנו, אנשי החינוך, תוהים כיצד ניתן לגרום לתלמידים להיות מעורבים בנושאים אלה, ולחנך לאורח חיים שמצמצם את הפגיעה שלנו בסביבה.

ייצור מזון מהווה זרז מרכזי לתופעות אלה ולרבות אחרות, ובשיעורים ופעילויות ילמדו התלמידים על הקשר בין סביבה ומזון, וכיצד כל אחד מאתנו יכול לצמצם את טביעת הרגל האקולוגי שלו. זאת בהתאם להמלצות משרד הבריאות ומשרד החינוך, המעודדות תזונה ים-תיכונית המבוססת על שילוב בתפריט של יותר מזונות מהצומח- למען הסביבה ולמען בריאותנו. 

לפי מחקרים ודו"חות של האו"ם ושל ארגוני סביבה, ייצור המזון שלנו אחראי לכשליש מכל פליטות גזי החממה שמביאות לשינוי האקלים (יותר מכל כלי התחבורה ביחד!), כאשר רוב הפליטות מתוכו מגיעות ממזון מן החי. גידול בעלי חיים למזון אחראי גם לשמונים אחוזים מהכריתה והשריפה של יערות בדרום אמריקה, וציוד דיג הוא המקור לרוב הפלסטיק הנמצא בימים ובאוקיינוסים.

ממשלות וארגוני סביבה מסכימים כיום שהדרך היעילה ביותר בה כל אחד ואחת מאתנו יכול לתרום להאטת המשבר הסביבתי - היא תזונה בת-קיימא, המבוססת על ייצור מקומי, עונתי, ובעיקר ממזונות מהצומח: ירקות, פירות, דגנים וקטניות. מערכי השיעור מנגישים לתלמידים הן את הידע שהצטבר בנושא, והן את הדרכים השונות ליישמו.  

רוצים להזמין בחינם כרזות לכיתה בנושא תזונה בת-קיימא?