בעלי חיים ואנחנו – איפה הם פוגשים אותנו?

כיתותז'-יב'
משך45 דקות
מקצועחינוך וחברה, אזרחות, מדע וטכנולוגיה
המערך כוללמצגת, או כרטיסיות להדפסה, סרטון
עזריםמחשב מקרן ורמקולים או כרטיסיות מודפסות
למערך בערבית

פעילות זו מותאמת להעברה לאחר שיעור או פעילות בנושא זכויות בעלי חיים, אשר יכללו מידע על פגיעה ממוסדת בבעלי חיים ועל הפעולות שניתן לעשות למענם.
מטרת הפעילות הנוכחית הינה עיבוד משותף של המידע והתכנים שעלו במפגש/שיעור/הרצאה באמצעות דיון פתוח.  
מומלץ להעביר פעילות זו לאחר לאחר הרצאת "לחלוק את העולם" של עמותת אנימלס – להזמנת הרצאה או סדנה בהנחיית מדריכי העמותה

מטרות הפעילות:

  • לאפשר עיבוד משותף של המידע והתכנים שעלו בשיעור/הרצאה.
  • לקיים דיון פתוח בעמדות ביחס לבעלי חיים, ליחס שלנו כלפיהם ולאחריות שלנו כחברה וכצרכנים.
  • לדייק עם התלמידים את המעבר ממחשבה ודיון על נושא, לפעולות יומיומיות שניתן לקיים ביחס אליו.

הערה למורה: הפתיחה והצפייה בסרטון מטרתם לחבר לפעילות הקודמת ולתת בסיס נוסף לדיון בהמשך. 
חשוב לאפשר לתלמידים להביע את דעתם בקצרה אך אין צורך להכנס לדיונים עקרוניים, הדבר יעשה בחלק הבא של השיעור.

פתיחה – 5 דקות

נחבר את התלמידים לשיעור הקודם / הרצאה שהתקיימה
שאלות לדיון: 

  • אילו רגשות עלו לכם.ן בעקבות המפגש הקודם שלנו שעסק בזכויות בעלי חיים?
  • האם שמעתם.ן מידע שהיה לכם חדש? שלא הכרתם לפני כן?
  • אלו מסרים לדעתכם.ן עולים מהמפגש?

הצגת נושא הפעילות: מטרת הפעילות הנוכחית היא לברר בינינו ביחד, מה כל אחד ואחת חושבים ומרגישים לגבי הנושא, ואיך הוא מתחבר לחיי היומיום שלנו.

מה זה בכלל זכויות לבעלי חיים? סרטון – 7 דקות

נקרין לתלמידים את הסרטון הבא: מה הקטע – זכויות בעלי חיים?

שאלה לתלמידים – מה דעתכם.ן על הסרטון? האם אתם.ן מסכימים.ות עם המסרים שעולים ממנו?

במידה ואין אפשרות להקרין את הסרטון ניתן להאריך מעט את הדיון הקודם. 

בעלי חיים ואנחנו – 25-30 דקות

1. דיון בהיגדים:

מצורפים 9 היגדים בנושא בעלי חיים ויחסינו כלפיהם. 

יש הבדל בין הזכויות שצריך לתת לכלבים ולחתולים לבין הזכויות שצריך לתת לאווזים, תרנגולות, פרות, כבשים ודגים 
התעשיות שדיברנו עליהן היום מתעללות בבעלי חיים
מה שצריך לעשות זה לחוקק חוקים שישפרו את התנאים של בעלי החיים, לא לעודד אנשים להחרים מוצרים
מי שקונה מוצרים מתעשיות שמתעללות בבעלי חיים, אחראי להתעללות הזו
זה בסדר שבני אדם ימנעו מבעלי חיים לממש את הצרכים שלהם
נכון שבתעשיות שדיברנו עליהן מתעללים בבעלי חיים,  אבל יהיה לי קשה מדי לצרוך פחות מהמוצרים האלה
למי יש זמן להיאבק למען בעלי חיים, כשיש כל כך הרבה צרות של בני אדם
יש משמעות לכך שאני אשנה את ההרגלים שלי או אהפוך לפעיל.ה בנושא. אפילו לאדם אחד יש הרבה השפעה
זכותי לא לשמוע מה המצב של בעלי החיים, ולהמשיך עם ההרגלים שלי בלי לחשוב על זה


את ההיגדים ניתן להדפיס מראש ולתת לתלמידים להקריא או להקרין מהמצגת. כדאי לבחור 3-4 מתוכם (לתשומת לבך! במידה ומתוכנן דיבייט בהמשך השיעור כדאי להסיר את היגדים 8-9).
לגבי כל היגד התלמידים יצביעו האם הם מסכימים איתו, מתנגדים אליו או לא יודעים/אמביוולנטים כלפיו. נבקש מנציג.ה מכל עמדה להסביר את העמדה שבחר.ה.
חשוב לתת מקום לכל עמדה להשמע ללא הפרעה ולאפשר דיון מכבד. כדי להוסיף עניין אפשר לבחור באחת מהמתודות הבאות:

  • כל אחד ואחת יקבלו שלושה כרטיסים בצבעי הרמזור: 

ירוק – הסכמה עם ההיגד, אדום – אי הסכמה עם ההיגד, צהוב – לא יודע.ת או אמביוולנטי.ת.

  • למתוח קו באמצע הכיתה באמצעות נייר דבק צבעוני או אביזר אחר ולהחליט איזה צד מייצג "הסכמה" ואיזה צד מייצג "אי הסכמה". לאחר הצגת כל היגד התלמידים ירוצו לצד המתאים. תלמידים שאינם בטוחים בעמדתם או אמביוולנטיים לגבי ההיגד יעמדו על הקו באמצע. 

2. דיון בליווי תמונות:

ניתן להדפיס מראש ולתת לתלמידים להקריא או להקרין מהמצגת
נציג את התמונות, הכיתוב עליהן ו3-4 עמדות ביחס אליהן. 

התלמידים צריכים להצביע עם איזו עמדה הם מסכימים ולהסביר את דעתם. 

במידה ואין מצגת ניתן להדפיס מראש את התמונות וכרטיסיות עם הציטוטים ולתת לתלמידים להקריא אותם.


א. לול סוללה לתרנגולות לעומת לול ללא כלובים:
הסבר קצר – כמו ששמעתם בהרצאה/למדנו בשיעור קודם, רוב התרנגולות בתעשיית הביצים חיות בכלובים צפופים שנקראים לולי סוללה. הכלובים הללו כבר אסורים באיחוד האירופי  וגם בארץ יש אנשים שמנסים לאסור אותם. לאחרונה הוציא שר החקלאות תקנות שלפיהן תוך כמה שנים לא יהיו יותר כלובים כאלה בארץ.

בארץ קיימת גם שיטה נוספת לגידול תרנגולות בתנאים פחות צפופים. לביצים שמגיעות משם קוראים ביצי חופש או ביצים אורגניות.
מה דעתכם על האמירות האלה ביחס ללולים, עם מי אתם מסכימים?

  • אין שום בעיה עם הכלובים ואני לא מבין.ה על מה כל העניין
  • זה טוב שישנו את הכלובים, אבל עד שזה יקרה לי בתור אדם פשוט אין מה לעשות
  • חשוב שכמה שיותר אנשים יקנו ביצי חופש כבר עכשיו, כדי לתמוך בתעשייה הזו וכדי להראות למגדלים ולממשלה שזה מה שהציבור רוצה
  • צריך לא לקנות ביצים בכלל או לקנות כמה שפחות, גם בלולי חופש פוגעים בתרנגולות

ב. ציטוט של הספורטאי יובל שמלא:
הקראה של הציטוט:

"תמיד ידעתי כמה נזק נגרם מהתעשייה הזו, אבל אף פעם לא חשבתי שזו אופציה בשבילי. כשהתחלתי להתעניין בזה באמת, פתאום הבנתי שזו אפשרות טובה גם מבחינה תזונתית ולא רק בפן האידיאולוגי. נתתי לזה חודש ורציתי לראות איך זה מרגיש, הפתיע אותי כמה זה קל. 
כיום אני מנסה לאכול מהצומח וכמה שיותר בריא, אבל לא יוצא בהכרזות. אני אוכל לארוחת צהרים קטניות בשילוב דגנים מלאים ואז אני מקבל חלבון מלא. בבוקר אני אוכל גרנולה עם שיבולת שועל, חלב קשיו ופירות. אם אתם עושים שינוי בתזונה, תדעו להשקיע בעצמכם ובארוחות. כשעושים את זה כמו שצריך זה אחד הדברים הכי טובים שיש"
מה דעתכם על האמירות הבאות ביחס לציטוט, עם מי אתם מסכימים?

  • אני מסכימה עם יובל בכל מילה, אנחנו יכולים וצריכים לצרוך פחות מוצרים מהחי
  • זה אולי מתאים למבוגרים, אבל לבני נוער זה פחות מתאים
  • כל אחד צריך לעשות מה שהוא רוצה 

דיבייט – 10 דקות (ניתן לוותר אם אין זמן)

נציג שני היגדים מנוגדים ונבחר שני תלמידים שיקיימו דיבייט לגבי היגדים אלה. 

מבנה הדיבייט: בסבב הראשון כל צד מציג את עמדתו במשך 2 דקות, לאחר מכן כל צד יקבל דקה נוספת להגיב לטענות חברו.  

זוגות היגדים מנוגדים לבחירה:

  1. "זכותי לא לשמוע מה המצב של בעלי החיים, ולהמשיך עם ההרגלים שלי בלי לחשוב על זה"
    "מחובתי לשמוע מה המצב של בעלי החיים אם זה נוגע לבחירות שלי, ועלי לשנות את ההרגלים שלי בהתאם" 
  2. "יש משמעות לכך שאני אשנה את ההרגלים שלי או אהפוך לפעיל.ה בנושא. לבן אדם אחד יש הרבה השפעה"
    "להתנהגות של בן אדם אחד אין שום השפעה על מצבם של בעלי חיים"

סיכום – 5 דקות

שאלה לתלמידים:  מה לקחתם מההרצאה/מהשיעור הקודם ומהפעילות הזו

נסכם: כמו שראינו, בתעשיות שבהם מגדלים בעלי חיים לעיתים קרובות תנאי הגידול הם קשים ולבעלי החיים לא מתאפשר לממש את הצרכים הבסיסיים שלהם. 
אבל, בארץ ובעולם יש מגמות של שינוי. הרבה אנשים וגם ממשלות ומקבלי החלטות כבר מבינים שצריך לתת תנאים טובים יותר לבעלי חיים.
בנוסף, יותר ויותר אנשים מבינים שהדרך הכי טובה להשפיע על התעשיות היא להצביע בכיס. אפשר להחרים מוצרים שהם פוגעניים במיוחד ואפשר להחליט פשוט לקנות פחות ממוצרים שפוגעים בבעלי חיים. 
למשל הרבה אנשים בארץ ובעולם החליטו לאכול פחות בשר – יום צמחוני בשבוע, חצי מהכמות שאכלו עד עכשיו או אפילו להפסיק לצרוך בשר בכלל. השינוי הזה קורה כי אנשים מבינים שזה טוב לא רק לבעלי החיים אלא גם לכדור הארץ וגם לבריאות שלנו, אם כמובן אוכלים מאכלים בריאים מהצומח במקום. 
עוד דרך היא לצאת להפגין, לחתום על עצומות, לברר לא רק "מה אנחנו לא רוצים שיקרה" אלא גם "מה כן" ולפנות בבקשות לגורמים בתעשיות ובממשלה בכדי להניע תהליכים לטובת הגנה על בעלי החיים. 
אז השורה התחתונה היא שכל אחד ואחת מאיתנו יכולים לעשות כמובן את הבחירות האישיות שלנו, אבל חשוב להכיר את המציאות ולהבין שכיחידים וכחברה יש לנו השפעה, על עצמנו, על המדיניות של חברות עסקיות ומקבלי החלטות, על הסביבה ועל בעלי החיים.  

לעוד מערכי שיעור לחינוך וחברה

bb_pages

דילוג לתוכן