דף עבודה – קטעי קריאה וכתיבה בנושא רגשות בעלי חיים

ניתן לעבוד על קטעים אלו בשעור נפרד, או במסגרת התוכנית "לחלוק את העולם… עם כולם", (שיעור 2, רגשותיהם של בעלי-חיים)
הפעילות באדיבות אתר teachkind.org.

לכל קטעי הקריאה וכתיבה יצירתית בנושא רגשות בעלי חיים

הנחיות למורה:

ארבעת הסיפורים המובאים בהמשך, מציגים בעלי חיים שחווים רגשות ופועלים בהשפעתם, באותו אופן שעושים זאת בני האדם. בקשו מהתלמידים לקרוא את הסיפורים בקבוצות קטנות או בכיתה. קיימו שיחה על הרגשות שהחיות בסיפורים לבטח הרגישו ומדוע הן התנהגו כפי שהתנהגו. לאחר מכן בקשו מהתלמידים לספר על פעמים שבהן הם חוו רגשות דומים, ואיך התנהגו באותם מצבים.

בקשו מהתלמידים לכתוב בהמשך לכל סיפור שלושה זיכרונות שלהם עצמם על מקרים שבהם הרגישו כמו החיה. בקשו מהם לבחור את הזיכרון האהוב או המעניין ביותר שלהם ולכתוב עליו פסקה שמתארת את הזיכרון, ומסבירה במה הייתה התנהגותם דומה לזו של החיה (או החיות) בסיפור. את סיפורי התלמידים ניתן לכרוך ל"ספר כיתה" מרשים. התלמידים עשויים לבקש לחלוק יותר מזיכרון אחד.

הנחיות לתלמיד/ה:

ארבעה סיפורים אלה מציגים רגשות של בעלי חיים. בני אדם הם לפעמים אמיצים, לפעמים בוכים מרוב געגועים אל מישהו שאבד להם, ולפעמים מתלוצצים ואף צוחקים מהבדיחות שלהם עצמם. האם יש מקרים בהם חיות עושות אותו דבר?

קראו את ארבעת הסיפורים וחשבו איך הרגישו החיות. האם הרגשתם כך פעם בעצמכם? בסוף כל סיפור כתבו מה לדעתכם הרגישה החיה בסיפור. לאחר מכן כתבו על הפעם שבה הרגשתם כמו החיה בסיפור, ואיך התנהגתם בגלל רגשות אלה.

לכל קטעי הקריאה וכתיבה יצירתית בנושא רגשות בעלי חיים

1. חיות מצילות חיים! פריסילה, חזירת בר בת חודשיים, מצילה ילד קטן מטביעה

2. אילו רק ידעו לדבר! קוֹקוֹ הגורילה למדה את שפת הסימנים ולימדה את משפחתה האנושית על גורילות ועל רגשותיהן.

3. חיות עצובות כשמישהו מת! לוֹבּוֹ היה זאב שחי באמריקה בין 1889 ל-1894. ציידים רבים ניסו לתפוס אותו, אך אף פעם לא הצליחו. הוא היה כה חכם וחזק שאנשים כינו אותו "המלך". 

4. חיות גיבורות! טַנג, כלב מסוג נְיוּפָאוּנְדלֶנד, הציל 92 אנשים מספינה טובעת בעת סערה איומה.

מומלץ לשלב בפעילות דפי צביעה בנושא בעלי חיים

לעוד מערכי שיעור ודפי עבודה בעברית

bb_pages

דילוג לתוכן