פעילויות לחג שבועות -חג הביכורים והקציר או חג החלב?!

כולנו עדים לתהליך שבו חג שבועות הפך בשנים האחרונות ל”חג החלב”. הדבר לא דילג על מערכת החינוך, להפך, היא אחד מהסוכנים החשובים של השינוי.
כל טנא בגנים ובתי ספר מכיל מעדני חלב, ילדי גנים מתנסים ב”חליבת” פרות מקרטון עם כפפה כעטינים ובמערכת החינוך כולה לומדים על החלב, הקשר שלו לחג ומאיפה הוא מגיע.
 כמעט שכחנו, שכאשר אנחנו היינו ילדים, חג הביכורים היה החג של ביכורי הפרי והיבולים, חג הקציר, שיבולת בשדה ושבעת המינים.
מבלי להכנס לויכוח האם אכילת מוצרי חלב צריכה להיות אחד ממנהגיו הרבים של החג או לא, מאחורי הבחירה לשים את החלב במרכז החג עומד קמפיין שיווקי מוצלח מאוד של חברות כמו מועצת החלב ותנובה.
מתפקידנו, אנשי החינוך, להחזיר לחג את השורשים שלו – שורשים שהם לא רק קרובים יותר למסורת החג אלא גם סביבתיים יותר, בריאים וחומלים יותר.
חשוב לחשוב עם עצמנו ואף לדון עם תלמידים על הזיהוי בין חג השבועות ל”חג החלב” – מהן המהויות המקוריות של החג? איך נוצר הזיהוי שלו עם מוצרי חלב? ומה אנחנו יודעים על תעשיית החלב באמת?

אז מה אפשר לעשות?

 1. חג הביכורים והקציר:
  להזכר במנהגי החג שכולנו גדלנו עליהם . לבקש מילדי גן ותלמידים צעירים להביא טנא עם פירות, שיבולים, שבעת המינים.
 • ללמד על פירות, על תהליכי הגידול ומה זה “ביכורים”, מה היא חשיבותם התזונתית. כמובן גם להתנסות – לגעת לשחק ולטעום.
 • ללמד על חיטה ודגנים נוספים,  על תהליכי הגידול, מה זה “קציר”, חשיבותם התזונתית, ביות החיטה על ידי האדם. כמובן גם להתנסות – לטעום, להנביט, לאפות.
 • ללמוד על שבעת המינים, לשחק ולטעום. 

2. דיון יחד עם התלמידים על הקשר בין חלב לשבועות:
ניתן לחשוב יחד עם התלמידים על הנושא בדרכים רבות ובהתאמה לגיל. הנה כמה רעיונות:

 •  להשוות בין כרזות ישנות לחג לבין פרסומות עכשוויות. מה השתנה? מה נמצא במוקד של הפרסום?
 • ללמוד את שמות החג ולקרוא את המקורות המקראיים להם. לשמות החג ומקורותיהם מתוך אתר משרד החינוך. שאלות לדיון – אילו מאכלים מוזכרים בציטוטים שקראנו? מהם הבכורים ומה עשו איתם? מהו הקציר? מה אחד המאכלים המרכזיים שהיום הכי נקשר עם חג שבועות? האם לדעתכם, לפי המקורות, זה המאכל שהכי מאפיין את החג? לסכם: יש מספר הסברים למנהג אכילת החלב בשבועות (לידיעת המורה – גם על הסברים אלה יש ויכוחים רבים, כפי שמודגם למשל בסרטון בסעיף הבא, ואפילו החלב ב”ארץ חלב ודבש” על פי פרשנים רבים הוא חלב התאנים והדבש דבש התמרים), אבל מדובר במנהג אחד מיני רבים ולא בחלק מרכזי מהחג.  
 • לצפות יחד עם התלמידים (על יסודי) בסרטון המעולה “האמת מאחורי “חג החלב”?! מה הקטע שבועות” ולהעלות את השאלות לדיון. שימו לב כי הסרטון כולל צילומים מתעשיית החלב. יש להפעיל שיקול דעת בהצגתו ולדלג על קטעים במקרה הצורך. (לסרטון בגרסה מלאה ולא מצונזרת).
 • לדון עם התלמידים: האם במשפחה שלכם נהוג לאכול מאכלי חלב בשבועות? אם זה היה תלוי בכם, האם הייתם עושים משהו אחרת? האם היתם רוצים להציע איזשהו שינוי למשפחתכם? [למורה – חשוב לשמור פה על דיון שבו כל דעה היא לגיטימית בגלל רגישות הנושא. תשובות אפשריות יכולות להיות כמובן שלא ירצו לשנות דבר, שירצו לשנות מעט כך שלצד החלב יודגשו מאכלים אחרים, שירצו להציע למשפחה לא לאכול כלל מוצרי חלב בשבועות, שירצו להציע לשלב מוצרי חלב סויה או חלב צמחי אחר, שהיו רוצים לשנות אבל לא חושבים שמתאים להציע זאת למשפחתם ועוד]

3. האמת על תעשיית החלב, על פרות ועל עגלים

בין אם אכילת חלב היא מנהג מרכזי שמאפיין את החג, מנהג שולי שקיבל בולטות יתר או פשוט מסע שיווק גאוני של מועצת החלב ותנובה,
רוב המידע שיש לנו על תעשיית החלב ועל איך בכלל נוצר חלב הוא מוטעה. חשוב לזכור את זה כאשר אנחנו מציגים לתלמידים במסגרת החג פרות ועגלים שמחים יחד במרעה, או נותנים להם להתנסות בדימוי של חליבה ידנית של פרה. אז מה אפשר לעשות? גם אם בחרנו למקד את החג בביכורי פירות ודגן, בתקופה זו ילדים חשופים לדימויים רבים מטעים מאוד של תעשיית החלב, ולכן מומלץ לעסוק בנושא סביב החג, בין אם בקישור ישיר אליו ובין אם לא. 

  • לדון עם התלמידים ולחשוב יחד מהו בעצם חלב, כיצד הוא נוצר ומה תפקידו בעולם החי. החלב הוא מזון שכל יונקת, אישה, כלבה, עכברה או פרה, מייצרת עבור הגור שלה כאשר היא בהריון ולאחר הלידה. זהו מזון שכל יונק (ואנחנו) אוכל בתחילת חייו, חלב של המין הביולוגי שלו. אפשר לשאול למי יש אח קטן והאם ראו את אמא מניקה אותו, מי ראה חתולה, כלבה או כל יונקת אחרת מניקה את גוריה במציאות או בסרט? את הדיון אפשר להשאיר ברמה הזו או להמשיך להבנה כיצד מפיקים חלב מפרות – הפרה חייבת להיות בהריון והגור נלקח ממנה, כדי שאנחנו נוכל לקבל את החלב (חלב של מין ביולוגי אחר שאנו שותים כל החיים).
  • ללמוד על פרות מתוך כבוד, על יכולותיהם ועל קשרי ההורות, המשפחה והחברה המורכבים שהן מקיימות. לפעילויות בנושא: חידון החיה המסתורית, משחק זכרון הורים וגורים, דף צביעה פרות ומידע, מערך הפרה והעגלחיי פרה – סיפור באנגלית.
  • ללמוד על תעשיית החלב – בהתאמה לגיל התלמידים. לפעילויות בנושא: חידון החיה המסתורית, מלך הטריוויה.
  • ללמוד על ההשכלות הסביבתיות של תעשיית החלב. לפעילות בנושא: מעכלים את האקלים.

4. לא לתת יד לפרסום לא חוקי במערכת החינוך:
מועצת החלב מחלקת לאנשי חינוך חוברת פעילויות בנושא חלב. זהו חומר שיווקי לכל דבר ומשרד החינוך אסר כבר ב2014 חלוקה שלהם בגנים ובתי ספר. אם נתקלת בחלוקה שלהם, פנו למחלקה המשפטית של תנו לחיות לחיות: legal@letlive.org.il

חג שבועות שמח

Skip to content