מערך פעולה: מלך הטריוויה – מה עובר על בעלי החיים – ליסודי

לעוד פעולות לתנועת נוער    לחוברת פעולות שיכולה לשמש גם כסדרת פעולות בסדר מומלץ

למערך דומה לגילאי על יסודי

נספחים למערך

מה עובר על בעלי חיים ולמה חשוב לדעת את זה      תמונות    תמונות 2

מטרת הפעולה : מה אנחנו יודעים על האופן שבו מגדלים את רוב בעלי החיים בעולם? כמעט כלום. רוב הפגיעה בבעלי חיים מוסתרת מהציבור, כי כשאנשים נחשפים לפגיעה הזו, הם לרוב מוחים נגדה, או מחרימים את המוצרים שמופקים מהפגיעה הזו.

בפעולה הזו החניכים יוכלו קודם כל להבין למה חשוב לגלות מי מתעלל בבעלי חיים, ואז להבין יחד מה עובר על בעלי החיים דרך סיפורים, חידות ומשחק טריוויה אחד גדול (ואם בא לכם טיפה קצת להשקיע, אז גם דרך סרטונים שתראו להם)

עזרים מרכזיים:

  • שני עותקים של כרטיסיה עם חידה (נספח 4.1)
  • בריסטול "מלך הטריוויה" + כרטיסיות עם ניקוד (המחשה להגדלה בנספחים 4.2 ו-4.3)
  • שאלות, תשובות ותמונות להמחשה ל"מלך הטריוויה" (נספחים 4.4-4.5)
  • אפשרות: פלאפון/אייפד/מחשב נייד/מסך ומקרן להקרנת סרטונים (כדאי להכין מראש את כל הקישורים פתוחים – הקישורים בנספח 4.4)

א. משחק ספורטיבי עם אופי "חייתי" (10 דקות) – כגון "הנחש בא", "כלב בריטי", "חתול ועכבר"…

ב. סיפור קצר – אלימות מאחורי הסנדוויץ' (10 דקות):

המדריך מספר לחניכים שבבית הספר שלו יש ילד בריון שבכל הפסקה היה מוכר מאחורי האולם ספורט סנדוויצ'ים וממתקים. כולם היו באים אליו כי לא הייתה קפיטריה בבית ספר, וקונים. יום אחד התגלה שאת הכריכים הוא השיג מילדים מכתות נמוכות שעליהם איים באלימות.

דיון: שואלים את הילדים: אם אתם הייתם הולכים וקונים מהילד הזה את הסנדוויצ'ים, ואז מגלים שהוא גונב אותם מילדים אחרים, איך הייתם מרגישים? קרה לכם פעם שקניתם משהו, ואז גיליתם ששילמתם לרמאי, או למישהו שמשתמש בכסף בשביל לפגוע באחרים? של מי האחריות לעצור את זה?

*ילדים שטוענים שמשהו כזה לא קרה להם- כדאי לשאול: יכול להיות שזה קרה והם פשוט לא ידעו מזה?  איך בכלל אנחנו יכולים לדעת מה "ההיסטוריה" של המוצר שאנחנו קונים?

כדאי לסכם: אם מישהו פוגע במישהו אחר הוא לא טורח לספר את זה, לפעמים צריך לגלות בעצמנו מה קורה "מאחורי הקלעים", בעיקר אם בסוף אנחנו משלמים על זה.

ג. חידה על פגיעה בבעלי-חיים (15 דקות)

מתחלקים לשתי קבוצות, כל קבוצה מקבלת פתק עם אותה חידה: סיפור קצר שצריך לנחש מה קרה בעקבותיו (בנספחים).

יום שבת אחד הלכנו כל המשפחה לבקר את הדודים שלי בקיבוץ. כשהגענו בצהריים, עברנו עם האוטו ליד הרפת וראינו כמה אנשים עומדים ומסתכלים, ושמענו געיות של פרה. בלילה טיילתי בקיבוץ והגענו שוב ליד הרפת, ראיתי מרחוק את האנשים שעמדו שם מקודם, הם גררו משהו על מריצה לכיוון הקצה של הרפת. בתוך הרפת, אחת הפרות געתה בקול רם, והסתובבה בכל הרפת בעצבנות ובלי מנוחה.

אחרי כמה דקות כל קבוצה תקריא את הפתרון שלה לתעלומה, ואחר כל המדריך יאמר את התשובה הנכונה:

בצהריים אחת הפרות ילדה עגל קטן ברפת, וכולם באו להסתכל. הפרה ליקקה את העגל והתחילה להאכיל אותו, אבל תוך כמה שעות, בלילה הגיעו הרפתנים ולקחו את העגל על מריצה למקום אחר, שנקרא "יונקיה". הפרה מאד כעסה ולא הבינה למה לוקחים לה את העגל, שהיא הרגע ילדה ושהיא מאד רוצה לטפל בו. למה עושים את זה? אם העגל יישאר עם הפרה, הוא יינק את החלב- זה המזון שלו, אז כדי שהחלב יגיע לבקבוקים בסופר, לוקחים את העגל ביום שהוא נולד לכלוב נפרד ורחוק מאמא שלו, שם הוא יגדל במשך כמה חודשים עד שיימכר לתעשיית הבשר. כך מקובל לעשות בכל תעשיית החלב.

לסכם: לא חייבים להיות בלשים כדי לדעת מי פוגע בבעלי החיים ואיך- היום המידע הזה יותר נפוץ, ובמשחק הבא אנחנו נגלה יחד הרבה מהעובדות.

ד. משחק "מלך הטריוויה" על פגיעה ממוסדת בבעלי חיים (55 דקות): תולים על הקיר בריסטול של משחק "מלך הטריוויה" שנראה בערך כך, כשעל גבי כל משבצת בלוח מודבקת עם סקוצ'ים כרטיסייה באותו הגודל ועליה מוטבע אותו הסכום, שאותו מעניקים לילדים אחרי תשובה נכונה (אפשר גם להכין כרטיסיות נפרדות ללא סקוצ'ים, ובמהלך המשחק לסמן X על כל משבצת שכבר נעשתה) :

ניסויים

בידור

מזון

לבוש

100

100

100

100

200

200

200

200

300

300

300

300

 מסבירים לילדים את הוראות המשחק:

"על הלוח יש קטגוריות של תחומים בהם נפגעים בעלי-חיים. התחום הראשון הוא ניסויים בבעלי חיים, שם עושים ניתוחים בבעלי-חיים ובודקים תרופות ומוצרי טיפוח כדי לבדוק איך אלה ישפיעו על בני-אדם. בתחום הבידור נדבר על מקומות בהם נפגעים בעלי-חיים כדי לבדר בני-אדם, למשל בכל מיני סוגים של תחרויות וגני חיות, בתחום המזון נפגוש בעלי-חיים שבדרך-כלל אנחנו מכירים רק דרך מוצרי המזון שרובינו אוכלים, ונדבר קצת על מה שהם עוברים בדרך לשם, ובתחום הלבוש נדבר על בעלי-החיים שמאחורי המעילים והסוודרים שחלקנו לובשים.

בכל תחום יש שלוש רמות של שאלות, ממאה נקודות שזו שאלה קלה יחסית עד 300 נקודות שזו שאלה קשה יותר. כל קבוצה בתורה תבחר תחום ורמת שאלה (למשל, "בידור ב200"). לכל שאלה יש שלוש אפשרויות תשובה. הקבוצה תצטרך תוך דקה לכל היותר לבחור תשובה נכונה. אם הקבוצה צדקה, המדריך ייקח את הכרטיסיה המודבקת על כל משבצת בלוח ויעניק אותה לקבוצה.  המשחק ייגמר כשייגמרו הכרטיסיות- והקבוצה שיהיו לה הכי הרבה נקודות בשלב זה, ניצחה".

חשוב: לאחר כל תשובה נכונה ישנו פירוט קצר עליה, שכדאי לומר לילדים. עבור רוב התשובות צרפנו גם תמונות וסרטונים (ראו בנספחים), שכדאי להראות. את הסרטונים אפשר להקרין מפלאפון, אייפוד, מחשב נייד, או כמובן שאם יש אפשרות, עם מסך ומקרן. אם אין אפשרות להקרין- כדאי לפחות להעזר בתמונות בחלק מהתשובות.

כל השאלות, התשובות, הפירוט, התמונות והלינקים לסרטונים- בנספחים.

בסיום המשחק כדאי לסכם: היום קיבלנו הרבה מידע חדש על מה שעובר על בעלי החיים. המידע הזה חשוב בשביל כל אחד ואחת, גם כדי להחליט ברמה האישית מה לקנות ולא לקנות כדי לא לפגוע בבעלי חיים, וגם כמובן כדי לדעת איך אפשר לעזור לבעלי החיים שנמצאים במצוקה.

 

פורסם תחת מערכי פעולות לתנועות נוער, מערכי שיעור תגיות: גילאי:כיתות ד ה וסוג המערך:מערך מומלץפעולה לתנועות נוער ושיעור חוויתידקות:כ-90מילות מפתח:ניסויים בבעלי חייםמקצוע ותחום לימוד:חינוך וחברה - تربية [קישור ישיר]

Comments are closed.