מדוע בכה התוכי בלילות?

שיעור בליווי הספר – מדוע בכה התוכי בלילות? / נדיר צור 

מערך שיעור מאת אורית ברנר

יכול לעמוד בפני עצמו, או כחלק מסדרת מערכים

על הספר: הספר מוקדש לכל חיות המחמד שהיו מעדיפות לחיות חופשיות בטבע ולא שבויות בכלוביו של האדם הנחמד. הספר מעביר באופן נוגע ללב את אסונו של תוכי, שנשבה בטבע ונסחר בתור "חיית מחמד ". הספר מעורר מחשבה ביקורתית על ניצול חיות בידי בני-אדם.

"הספר מדוע בכה התוכי בלילות?" מכניס את הקורא בהדרגתיות ובתחכום לתוך עולמו של תוכי כלוא. המחבר בחר שני כלים רטוריים יעילים לעורר הזדהות עם התוכי: ראשית התוכי הוא המספר בגוף ראשון על קורותיו ועל רגשותיו, והוא עושה זאת בשפה פשוטה מאוד, העשויה לעורר הזדהות רגשית בקלות רבה. שנית, עלילת הספר עוברת מחיי חופש לחוויית הכלא; כך נתון בפנינו הפער שבין שני העולמות ומאפשר השוואה ולפיכך גם הבנה של הפגיעה הגלומה בעצם הכליאה. הספר נפתח באיור בו בוקע דן בטבע, על עץ. סיפור האסון, הכלוב, מתחיל רק בעמוד השביעי – לאחר שהיה בידינו די זמן להכיר את המספר ולהזדהות עמו.

מסרים מרכזיים מהסיפור:

התוכי, דן, כמו כל יצור חי נולד לחופש ומקומו בטבע.

השוואה בין הטבע לכלוב, חיית מחמד לעומת צעצוע?

הזדהות עם רגשותיו של המספר – התוכי בעצמו

הזדהות עם הפגיעה בדן התוכי – מוחזק בכלוב נעול, מתייחסים אליו כמו "רהיט" (נותר לבד שעות ארוכות מסביב לרהיטים, הילדים משתעשעים בו, סובל מבדידות)

עבודת יצירה בעקבות הסיפור: בית האכלה לציפורים

בכדי לחיות בהרמוניה עם הטבע והחי ניצור בית האכלה לציפורים. הציפורים החיות בחופשיות בטבע יוכלו ליהנות מאוכל נגיש ואנו נהנה מציוצים וביקורים תכופים

חומרים: בקבוקי פלסטיק 1.5 ליטר, כפות עץ לשימוש במטבח, וו טבעתי, חבל וגרגירים למאכל ציפורים.

בעזרת סכין נדאג ל- 4 חורים בבקבוק, חור אחד קטן בפקק. נכניס את הטבעת לחור בפקק ונשחיל את החבל דרכה. נתלה את הבקבוק. נמלא אותו בגרגירים למאכל ונכניס את הכפות בין החורים.

* אתר פעולה חיה הינו אתר שיתופי וכולל חומרים שנכתבו ונשלחו אלינו על ידי מורים ואנשי חינוך. הנהלת האתר ועמותת אנימלס קוראת למורים ששולחים חומרים לאתר לשמור על זכויות יוצרים. הנהלת האתר והעמותת אנימלס אינן אחראיות לפגיעה בזכויות יוצרים במקרה ואלו נפגעו בחומרים שנשלחו לנו על ידי מורים והועלו לאתר ללא ידיעתנו.

bb_pages

דילוג לתוכן