פעילויות ליום המשפחה

משפחה היא דבר חשוב ומרכזי לא רק עבור בני אדם, גם עבור בעלי חיים מכל המינים. יום המשפחה הוא הזדמנות נפלאה לדבר על בני המשפחה הלא אנושיים שלנו, וכן ללמוד על בעלי חיים שונים ועל חיי המשפחה שלהם.

הערה חשובה למורה: אנחנו עוברים עכשיו תקופה קשה ומורכבת בארץ ונראה שכל דבר שאין לו קשר ישיר למצב, נדחק למקום נמוך בסדר העדיפויות של תשומת הלב שלנו.   מטבע הדברים, יום המשפחה מזמן עיסוק וחשיבה על משפחות מסוגים שונים. המשפחה היא דבר חשוב ומרכזי בחיים שלנו וגם של בעלי החיים מכל המינים. היא יכולה להיות אי של יציבות ותמיכה, אך חשוב שנזכור שיש כעת משפחות רבות שמתמודדות עם דאגה גדולה לבני משפחה, או שאיבדו בני משפחה, ומוטלת עלינו אחריות לגשת לנושא ברגישות רבה.

כמה דגשים והצעות כלליות:

  • חשוב לתת מקום של כבוד גם לבני המשפחה הפרוותיים בשיח עם ילדים (למי מהם שיש בעלי חיים בבית חיות מחמד), בהצגת המשפחה האישית של כל אחד.ת, בתמונות ועוד. חשוב להסביר על הקשר הקרוב עם בעלי החיים שבבית, על התרומה ההדדית של הקשר לבעלי החיים ולנו ועל חשיבות הדאגה והטיפול המסור.
  • חשוב לדבר על בעלי חיים ממינים שונים ועל חיי המשפחה שלהם. רוב בעלי החיים מקיימים קשר קרוב של הורים עם גוריהם ואצל בעלי חיים רבים קיימים גם קשרים מורכבים בקרב חברי משפחה (להקה) או בני זוג. כפי שהקשרים המשפחתיים חשובים עבורנו, כך הם חשובים ומהותיים עבור בעלי החיים, הן לצרכים השרדותיים והן לצרכים רגשיים.
  • עם ילדים בוגרים יותר, כדאי לדבר גם על בעלי חיים שבד"כ לא זוכים לממש את חיי המשפחה שלהם בשל התערבות של בני אדם. בעלי חיים שניצודים בטבע, למשל, מופרדים ממשפחותיהם לעיתים קרובות. בעלי חיים במשקי המזון, חלקם מופרדים מהוריהם (למשל עגלים ופרות בתעשיית החלב) וחלקם לא זוכים כלל להפגש (למשל אפרוחים הגדלים במדגרות). כדאי לדבר כמובן גם על דרכים למנוע או למתן את הפגיעה בבעלי חיים אלה.
  • כיום כולם מדברים על ההכרה בסוגי משפחות שונות. למשפחה ה"נורמטיבית" שעד לא מזמן אפיינה את רוב הייצוגים של משפחות במערכת החינוך, נוספו המשפחה החד מינית, הורים יחידניים, משפחות שיש בהן יותר משני הורים וכדומה, הורים שחיים בנפרד וכדומה. הדגש שניתן הוא כי יש מגוון משפחות, והמשותף לכולן הוא האהבה והדאגה בין בני המשפחה. זו הזדמנות מעולה לשלב בשיח משפחות שאינן אנושיות, שגם בהן, למרות ההבדלים הרבים במבנה, הדבר הכי חשוב הוא האהבה והדאגה בין בני המשפחה.

פעילויות וקישורים מומלצים:

פעילות ליום המשפחה באתר "בין הצלצולים" – גיל הרך

bb_pages

דילוג לתוכן