פעילויות ליום המשפחה

משפחה היא דבר חשוב ומרכזי לא רק עבור בני אדם, גם עבור בעלי החיים מכל המינים.

יום המשפחה הוא הזדמנות נפלאה לדבר גם על בני המשפחה הלא אנושיים שלנו, וכן ללמוד על בעלי חיים שונים ועל חיי המשפחה שלהם.

כמה דגשים והצעות כלליות:

  • חשוב לתת מקום של כבוד גם לבני המשפחה הפרוותיים בשיח עם ילדים (למי מהם שיש בעלי חיים בבית), בהצגת המשפחה האישית של כל אחד, בתמונות ועוד. חשוב להסביר על הקשר הקרוב עם בעלי החיים שבבית, על התרומה ההדדית של הקשר לבעלי החיים ולנו ועל חשיבות הדאגה והטיפול המסור.
  • חשוב לדבר על בעלי חיים ממינים שונים ועל חיי המשפחה שלהם. רוב בעלי החיים מקיימים קשר קרוב של הורים עם גוריהם ואצל בעלי חיים רבים קיימים גם קשרים מורכבים בקרב חברי משפחה (להקה) או בני זוג. כפי שהקשרים המשפחתיים חשובים עבורנו, כך הם חשובים ומהותיים עבור בעלי החיים, הן לצרכים השרדותיים והן לצרכים רגשיים.
  • כדאי לדבר גם על בעלי חיים שבד”כ לא זוכים לממש את חיי המשפחה שלהם בשל התערבות של בני אדם. בעלי חיים שניצודים בטבע, למשל, מופרדים ממשפחותיהם לעיתים קרובות. בעלי חיים במשקי המזון, חלקם מופרדים מהוריהם (למשל עגלים ופרות בתעשיית החלב) וחלקם לא זוכים כלל להפגש (למשל אפרוחים הגדלים במדגרות). כדאי לדבר כמובן גם על דרכים למנוע או למתן את הפגיעה בבעלי חיים אלה.
  • כיום כולם מדברים על ההכרה בסוגי משפחות שונות. למשפחה ה”נורמטיבית” שעד לא מזמן אפיינה את רוב הייצוגים של משפחות במערכת החינוך, נוספה המשפחה החד מינית, הורים יחידניים, הורים שחיים בנפרד וכדומה. הדגש שניתן הוא כי יש מגוון משפחות, והמשותף לכולן היא האהבה והדאגה בין בני המשפחה. זו הזדמנות מעולה לשלב את השיח במשפחות שאינן אנושיות, שגם בהן הדבר הכי חשוב הוא האהבה והדאגה בין בני המשפחה, מקשרים בין אמהות לגורים ועד קשרים מורכבים בקרב להקות שלמות.

סרטונים ופעילויות מומלצות:

1. סרטון קצר ומקסים על בעלי חיים ומשפחותיהם (מתאים לכל הגילאים)

2. פעילות מתוקשבת בליווי סרטון בסביבת הפעילות “חיות איתנו”

 פעילות מקסימה ומלמדת, של מטח ומכון אדם חיה . יש להכנס לפעילות 5. “שלולית החורף” העוסקת בנושא משפחה ובעלי חיים. (מתאים לכיתות ב’-ג’).

3. סרטון לחלוק את העולם – דקות 4:00-7:20 עוסקות בנושא משפחות (מתאים לכיתה ג’ ומעלה)

4. סרטון מרגש על סיפורי איחוד של בעלי חיים עם גוריהם – מתאים לכיתה ה’ ומעלה, אנגלית עם כתוביות באנגלית

5. סרטון אמא יש רק אחת – סרטון מרגש של “חוות החופש” (מתאים לכיתה ג’ ומעלה)

6. משחק זכרון הורים וגורים

פעילות מומלצת לגילאי יסודי

Here is the attachments of this Post
דילוג לתוכן