מערך פעילות ליום המשפחה בנושא בע"ח

כיתותא', ב', גן חובה
משך45 דק'
מקצועחינוך וחברה
עזרים
  • תמונות משפחה אישיות מודפסות מהבית, או לחלופין דמויות מאילוסטרציה (מצורף).
  • קרטון ביצוע חתוך לגודל קבוע ליצירת שלט לדלת. או לוח עץ בגודל בינוני
  • דף מידע למחנכ.ת/מורה ותמונות של חיות (מצורף)

הכנה מראש:

קודם לפעילות נבקש מהורי הילדים לשלוח תמונה שלהם עם בני המשפחה, לטובת הדפסת התמונה ליצירה שבסוף הפעילות. הבהירו להורים שמדובר בהפתעה. (לא לגלות לילדים). במידה ולא מתאפשר, או שלא כל ההורים שלחו תמונה – נבחר באפשרות של דמויות מאילוסטרציה.

מטרת-על:

מטרת הפעילות לייצר הזדמנות עבור הילדים לפתח חמלה, אמפתיה והזדהות עם בעלי-החיים השונים בהקשר של מהי משפחה ותפקידה בחיים על סוגיה השונים.

יעדים:

  • הילדים יתייחסו לתכונות שונות של בעלי החיים השונים שמכירים, יציגו דרכן מגוון של איכויות שניתן למצוא בטבע, בקרב בעלי החיים כמו גם בקרב בני האדם, ויעמדו על חשיבותו.
  • הילדים יכירו את אפשרויות הגיוון בהמשגה של מהי משפחה.
  • בסוף השיעור הילדים ייצאו עם תוצר אומנותי מעשה ידיהם. 

מהלך הפעילות:

10 דק' – מכירים את החיות

במעגלי קבוצות – כל קבוצה נפגשת עם מבחר תצלומים מודפסים של חיות שמונחים על השולחן מבעוד מועד. הילדים מתבקשים לבחור תמונה של החיה האהובה עליהם (אפשר גם יותר מאחת).
נעבור בין הקבוצות ונפתח בשיח ביחס לתמונות שנבחרו. למשל: אני רואה שבחרת בג'ירף.   הג'ירף היא חיה מאוד מיוחדת. בעצם, זו החיה הכי גבוהה שאפשר למצוא על היבשה. וגם אתם יודעים, הלב של הג'ירף הוא לב חזק פי 2 מלב של יונקים רגילים, בגלל שהוא צריך להזרים דם את כל הדרך מהרגליים עד הראש שלו."

למה את אוהבת את הג'ירף? מה מיוחד בו בעינייך? אילו דברים החיה הזאת יכולה לעשות שגם את יכולה או היית רוצה לעשות? במה היא שונה מחיות אחרות בטבע?
(מידע על החיות השונות בנספח המצורף).

*קבוצות שהמורה ביקר.ה אצלן יתפנו לגזור את החיות שבחרו מהתצלומים המודפסים.
**קבוצות שהמורה עוד לא הגיע.ה אליהן יתבקשו לשתף את החברים בקבוצה על חוויה שזכורה להם ממפגש עם חיה (מהתמונות שלרשותם או בכלל)

5 דק' – מסכמים במליאה
אנחנו רואות ורואים – לא כולנו בחרנו אותו הדבר. יש בינינו הבדלים בתכונות שלנו, במה שאנחנו אוהבים.  בדיוק כמו בעלי החיים, שגם הם שונים במה שהם אוהבים לעשות או לאכול, איך הם ישנים, מי החברים הכי קרובים שלהם, ואפילו איך הם נראים.

10 דק' – משפחת החיות – במליאה

נכיר לילדים חיות שנות בהקשר למשפחות שלהן; בדף המידע המצורף – מידע על חיות שונות בהקשר המשפחה שלהן. בחרו מס' חיות להצגה. למשל,

נציג תמונה של פילה ונשאל:
מי יכול לנחש, מי במשפחה של הפילים אחראי לשמור על הגור (הפיל הקטן)?
אחרי שאוספים את התשובות של הילדים אפשר לסכם:
אמרתם יפה. בעצם, כל התשובות שלכם נכונות.
אימא פילה משגיחה על הפיל, הגור, כשהוא קטן, אבל בעצם הפילים גדלים וחיים בעדר וכל הפילות עוזרות לאימא לגדל את הגורים. עדר זו משפחה גדולה של פילים והם הולכים יחד לכל מקום ועוזרים אחד לשני. כשפיל אחד עצוב, או חולה, כל הפילים והפילות עוזרים לו. וככה אף פיל לא הולך לאיבוד. הם תמיד נשארים כולם יחד.

נציג תמונה של תרנגולת ונשאל:
מי יכול לנחש מה התפקיד של אימא תרנגולת ומה התפקיד של אבא תרנגול במשפחה של תרנגולים?
אוספים תשובות: עניתם יפה מאוד וגם צדקתם.
התפקיד של אימא תרנגולת הוא לדגור על הביצים ולחמם את האפרוחים מתחת לנוצות שלה.
התפקיד של אבא תרנגול – לשמור על אימא תרנגולת בזמן שהיא דוגרת על הביצים, כדי שהיא לא תצטרך לדאוג אם בא טורף או מישהו להפריע לה.

נציג תמונה של דג ונשאל:
מתי לדעתכם, דג קטן  גדול מספיק בשביל לצאת לטיול לבד בלי ההורים שלו?
נענה: יש המון סוגי דגים ואצל כל סוג זה אחרת. למשל, במשפחה של הדגים האמנונים, אימא אמנון מגינה על כל הדגיגונים עוד כשהם בביצים. ואתם יודעים איפה היא שומרת אותם? בפה שלה! אפילו אחרי שהם יוצאים מהביצים ומוכנים להסתובב בעולם, כשהם מפחדים או נמצאים בפני סכנה, הם תמיד יכולים לחזור לפה של אימא שלהם. היא פותחת את הפה גדול גדול ומזמינה אותם להסתתר שם. 

5 דק' – המשפחה שלי

נשתף בתפקיד מחיי המשפחה האישית שלנו . לדוגמא: במשפחה שלנו, התפקיד של הילדים הוא לבחור לאיזה טיול כל המשפחה יוצאת בשבת.
נפנה שאלה לכיתה: אילו תפקידים יש במשפחות שלכם?
האם יש גם בעלי חיים שהם חלק מהמשפחה שלכם? כלבים, חתולים?

10 דק' – כאן גרים בכיף – יוצרים שלט לדלת
הילדים יקבלו כל אחד.ת את תמונת המשפחה שלהם מודפסת (שההורים שלחו מבעוד מועד), או תמונות אילוסטרציה מודפסות (מצורף).
ניתן קצת זמן לילדים להתרגש מההפתעה ולהתרשם מהמשפחות של החברים.
נבקש מהילדים ליצור משפחה מעורבת ושמחה. נסביר שהם מוזמנים לשלב בין החיות השונות, על שלל התכונות והתפקידים, ולחבר למשפחה דמיונית, מעורבת ורבגונית של חיות ובני אדם. נזכיר כמובן להוסיף גם את החיות שהן חלק באמת מהמשפחה שלנו למי שיש (חיות המחמד). הילדים יגזרו את החיות שבחרו ואת דמויות המשפחה שלהם וידביקו יחד לקולאז' שיודבק על שלט.

קבצים מצורפים

bb_pages

דילוג לתוכן