כל אחד הוא אור קטן – חיות שחזרו למשפחתן

התקופה האחרונה, מאז פרוץ מלחמת חרבות ברזל, רוויה בסיפורים קשים מאוד, אך גם בסיפורים משמחים שנותנים לכולנו קצת תחושת אור.

לכבוד חנוכה, אספנו סיפורים מרגשים של אור, על מפגש מחודש בין בני האדם ובעלי החיים שלהם שנפרדו מהם לתקופה ארוכה.
מצורפת הצעה לפעילות בנושא. את הפעילות יש להתאים כמובן לגיל התלמידים, לקרבה האישית שלהם למאורעות ולמצב הרגשי שבו נמצאים כלל תלמידי הכיתה, לידע קודם שיש לתלמידים בנושאים האקטואליים ולאופי ותוכן הדיון שכבר נערך בנושאים אלה בכיתה קודם.

הצעה לפעילות:

פתיחה:

  • נפתח בדיון במשפט "כל אחד הוא אור קטן", מה המשפט הזה אומר לתלמידים, מהו בשבילם "אור קטן"?
  • נפתח באמירה שאנו נמצאים בתקופה קשה (יש להתאים את הניסוח בהתאם לגיל הילדים ולשיח שכבר נעשה בנושא בכיתה), ונשאל מה הוא ה"אור הקטן" או "אור גדול" שלהם בתקופה הזו.
  • נגיד שהאנשים הקרובים לנו הם הרבה מהאור בחיים שלנו, ובשביל רבים מאיתנו: גם בעלי החיים שחיים איתנו.
  • נספר כי בתקופת המלחמה לצערנו היו הרבה מקרים שבעלי חיים נפרדו ממשפחותיהם, בעיקר משפחות שפונו מבתיהם בעוטף עזה ובצפון ושבצל המלחמה בעל החיים נאבד ונשאר מאחור.
  • נספר שהרבה אנשים טובים פעלו וממשיכים לפעול כדי לאתר את בעלי החיים, להוציא אותם ממקומות מסוכנים ולהחזיר אותם למשפחותיהם. אפשר לספר שהוצלו מאזורי הלחימה גם בעלי חיים רבים ללא משפחה וכי רבים בחרו לאמץ בעל חיים בתקופה זו, או לספק בית אומן לבעל חיים שמשפחתו לו נמצאת בביתה ולא יכולה לחזיק בו כרגע.
    להרחבה: לוח בעלי חיים שאבדו ובעלי חיים שנמצאו בזמן המלחמה.

סיפורי איחוד מחודש בין בעלי חיים ומשפחותיהם:

נצפה בסרטונים המצורפים ו/או נקרא את הכתבות ונקיים דיון ביחס אליהם. נגיד שהמפגש המחודש עם בעלי החיים הוא "אור קטן" ואפילו "אור גדול" עבור האנשים שחוו דברים לא פשוטים. כדאי לשאול בליווי הצפייה והקריאה (מענה בעל פה או בכתב): איך הצפייה בסרטון/קריאת הכתבה גרמה לכם להרגיש? מה אתם חשובים שהרגיש בן האדם ברגע הזה? מה אתם חושבים שהרגיש בעל החיים?

סיפורי איחוד מחודש – סרטונים וכתבות:

בעלי חיים שחולצו (סרטונים):

בעלי חיים של ילדים חטופים ששוחררו

בכיתות הגבוהות ורק לאחר שנושא הילדים החטופים כבר נידון בכיתה. הכתבות כוללות מידע קשה ולכן גם בכיתות שנושא הילדים החטופים כבר נידון, מומלץ להראות רק סרטון או תמונה ולספר בעל פה את הסיפור.

  • הכלב רודני של משפחת ברודץ: כתבה (כוללת מידע קשה) סרטון המפגש המחודש עם ילדי משפחת ברודץ
  • כתבה על מפגש של ילדות שחזרו מהשבי עם כלביהן בבית החולים (כוללת מידע קשה)
  • סיפורה המדהים של הכלבה בלה ששהתה בשבי יחד עם בנות משפחתה וחזרה עימן: כתבה (כוללת מידע קשה) תמונה של מיאה משתחררת יחד עם כלבתה בלה

אילוסטרציה

bb_pages

דילוג לתוכן