חיות בתנועה – פעילות תנועה לגיל הרך ולכיתות הנמוכות

משחקי תנועה בנושא בעלי חיים, תכונות ומאפיינים שלהם, לקירוב הילדים לעולם של החיות ומתן הזדמנות להבעה רגשית ותנועתית של הילדים. 

  1. משחק הפסלים: הילדים נעים כחיה כל עוד נשמעת מוסיקה וכשהיא עוצרת קופאים בפסל. חשוב לעזור לילדים לבחור מבחר של חיות. למשל לשאול אילו חיות יש להם בבית ואח"כ לעבור לחיות שראו בגן משחקים ולחיות שחיות בג'ונגל וראו בסרטים ותמונות. כמה גירסאות למשחק, שניתן גם להחליף ביניהן באותה פעילות:
  • רמות גובה – המנחה אומר/ת כל פעם רמת גובה אחרת (נמוך, בינוני, גבוה). על הילדים לבחור חיה שנעה ברמת גובה זו ולנוע כמותה (למשל נחש, כלב, ציפור).
  • מספר בסיסים – המנחה אומר/ת כל פעם מספר שונה של בסיסים. על הילדים לבחור חיה שנעה או עומדת על מספר זה של בסיסים ולנוע כמותה. למשל: בסיס אחד – בת יענה (כשעומדת על רגל אחת), נחש (כל הגוף בסיס אחד), שניים – אדם, ציפור, ארבעה – כלב, צב, ג'ירפה, שישה – חרקים, שמונה – עכבישים, אפס – ציפור או חרק בתעופה (לא ניתן באמת לעמוד על אפס בסיסים, המטרה היא לאתגר את הילדים שיבינו שצריכים לקפוץ ולהיות על אפס בסיסים לרגע). 
  • מהירות – מהר בינוני ולאט (למשל צ'יטה, ארנב, חילזון)
  • חזק וחלש – להנחות שניתן לדעת את העוצמה לפי הצליל של המפגש עם הרצפה, להסביר שקשור במשקל שמניחים ובעוצמת התנועה (למשל פיל, נמלה).

2. משחק המראה: 
הילדים מתחלקים לזוגות. אחד הילדים מחקה חיה והילד השני מחקה את חברו. מתחילים מעמידה במקום ואח"כ יוצאים למרחב. לאחר מספר רגעים מחליפים תפקידים.

3. משחק הרגשות: 

  • בשלב הראשון הילדים מתהלכים במרחב כחיות. כדאי להתחיל מחיה משותפת לכל הילדים שרובם מכירים מקרוב ככלב וחתול. כל פעם המנחה אומר/ת שם של רגש או תחושה, והילדים צריכים לחקות את החיה כפי שהם חושבים שתתנהג אם תרגיש כך. למשל:  פוחד, שמח, כועס, מתרגש, עצוב, כאב ברגל. בהמשך אפשר לבחור ברגש "אוהב" ולהזמין את הילדים למצוא חבר להציג איתו את הרגש יחד. 
  • בשלב הבא הילדים מתאספים וכל פעם המנחה מזמינ/ה ילד/ה אחד/ת להציג חיה שבוחר/ת שמביעה רגש לבחירתו/ה. הילדים צריכים לגלות מי היא החיה ומה הרגש. לאחר הגילוי, המנחה שואל/ת את הילדים למה לדעתם החיה מרגישה ככה? למשל למה הכלב פוחד, או למה לאריה כואבת הרגל? כדאי להזמין מגוון של תשובות.

כדאי לסכם את הפעילות בשיחה: למדנו שיש כל מיני סוגים של חיות והרגשנו איך זה להיות חיות שונות. איזו חיה היה לכם הכי כייף להיות? איזו היה לכם הכי קשה? בנוסף למדנו שגם חיות יכולות להרגיש מגוון רגשות. איזה רגשות ראינו? גם חיות אמיתיות שאנחנו פוגשים יש רגשות. איך נדע איך החיות מרגישות? אפילו שהן לא מדברות הן יכולות להראות לנו בהרבה דרכים. נתסכל עליהן וננסה להבין, כמו שהסתכלנו על החבר/ה במשחק המראה וכמו שניחשנו בשלב הניחושים. 

 

bb_pages

דילוג לתוכן