חידון החיה המסתורית – מערך שיעור מקוון בזום לעל יסודי (מצגת והנחיות למורה)

למערך מקביל, משימה מתוקשבת לעבודה עצמאית של התלמידים
לעוד מערכי שיעור למדעים

להורדת המצגת

מבוא למורה:
זהו שיעור מבואי לנושא זכויות בעלי חיים. הוא מתאים במיוחד ל"יום בעלי חיים" וכן כהעשרה לכל מועד אחר. השיעור כולל עובדות מרתקות ומפתיעות על בעלי חיים שכולנו מכירים, מידע על פגיעה ממוסדת בבעלי חיים, מידע על כיצד ניתן לצמצם אותה וכן דיון עקרוני בסוגיות הקשורות בנושא. אורך השיעור המלא 45 דקות אך הוא מודולרי ואפשר להעביר רק חלקים מתוכו.

השיעור בנוי על הוראה בשיחת וידאו בתוכנה ללמידה מרחוק, כגון "זום".
מצורפת מצגת אותה יש להציג לתלמידים בשיתוף מסך וכן תוכן השיעור (כאן למטה וכן בהערות למצגת).
השיעור כולל חידון עם שאלות רב ברירה, וכן שאלות פתוחות לדיון. 
את השאלות ניתן להעביר כסקר בתוך התוכנה ללמידה מרחוק עימה את/ה עובד/ת במידה וניתן, למשל למנויי זום. במידה ואין באפשרותך ליצור סקר, הנה כמה הצעות יצירתיות:

  • מענה בצ'ט בתוכנה (מתאים לשאלות רב ברירה או לתשובה קצר)
  • מענה בעל פה בוידאו, כאשר כל פעם ניתנת זכות דיבור לתלמיד אחד.
  • שילוב תוכנת סקרים או חידונים פשוטה כגון "קהוט" או answergarden, כאשר המענה נעשה בטלפון החכם של התלמידים, במידה ויש להם, והשאלות והתוצאות מוצגות על המסך המשותף.
  • מענה ללא קול בוידאו על ידי תנועות ידיים: סימון מספר אצבעות בהתאם למספר תשובה נבחרת לשאלות רב ברירה, סימון אגדול למעלה (לייק) ואגודל למטה (דיסלייק) לציון הסכמה ואי הסכמה עם היגדים.

תוכן השיעור (מופיע גם בהערות למצגת):

מבוא

שקופית 2: חוק צער בעלי חיים – יש בארץ חוק שאוסר להתעלל בבעלי חיים. זה חוק חשוב אבל הבעיה שהחוק לא תמיד מגדיר מהי התעללות. כולנו יודעים שלהכות כלב או חתול זה אסור ואפשר להישפט על זה. אבל מה עם מקרים כמו ניסויים בבעלי חיים, חיות בקרקס או התעללות במשקי מזון? כדי להבין יותר טוב מה זה זכויות בעלי חיים נחשוב קודם איזה צרכים יש להם. 

שקופית 3: צרכים של בעלי חיים – אחרי לחיצה אחת על השקופית בקש/י מכל תלמיד לכתוב צורך אחד של בעל חיים. לאחר מכן לחצ/י שוב על השקופית והציג/י את רשימת הצרכים. הסביר/י: אפשר להגיד שכל מקרה שבו מונעים מבעל חיים (או מאיתנו) צורך בסיסי שלו זו התעללות. כמובן שהמציאות יותר מורכבת ולפעמים נחשוב שמניעת צורך מסויים בתנאים מסויימים היא הכרחית, אבל לפני שנוכל לחשוב על זה, בואו נכיר קצת יותר כמה בעלי החיים.

חידון החיה המסתורית

שקופית 4: נתחיל מחידון שנועד לאפשר לנו להכיר קצת את בעלי החיים.  נחשו באיזה בעלי חיים מדובר

שקופית 5: חיה ראשונה – בחרו את האפשרות שנראית לכם נכונה

שקופית 6: התשובה הנכונה היא 2. פיל

שקופית 7: שאלה על קרקסים – התשובה הנכונה היא 2. בשנות ה90 עבר חוק שאוסר שימוש בחיות בר בקרקסים ומופעי בידור

שקופית 8: החיה השניה – נעבור לחיה קצת יותר קשה… בחרו את האפשרות שנראית לכם נכונה

שקופית 9: התשובה הנכונה היא  2. פרה

שקופית 10: שאלה ראשונה על פרות – לתלמידים: בחרו את התשובה שנראית לכם נכונה. למורה: התשובה הנכונה היא 3. פרות, ככל יונק אחר, מניבות חלב רק בהריון ולאחר הלידה כיוון שהחלב מיועד באופן טבעי לגור, או במקרה זה – עגל. באופן טבעי פרה ממין דומה לזה שמגודל בתעשיית החלב מניבה כ10 ליטר חלב ביום לאחר הלידה. בתעשיית החלב על ידי התערבויות שונות של האדם, פרה עשויה להניב אפילו 50 ליטר ביום לאחר לידת העגל והפרדתו ממנה. המשקל הגדול של העטין אינו מותאם לגוף הפרה.

שקופית 11: שאלה שניה על פרות – התשובה הנכונה היא 1. מפרידים את העגל מהפרה כמה שיותר מהר כדי שלא ינק את החלב. הפרידה קשה מאוד הן לפרה והן לעגל.

שקופית 12: הקרנת הסרטון עדן העגל – סרט מ"חוות החופש" אשר מצילה בעלי חיים מתעשיות. [אפשר לעצור את הסרט לפני השקופית האחרונה  המזמינה להצטרף להד סטארט (החווה הוקמה כבר לפני מספר שנים)]

שקופית 13: שאלה על חלב – התשובה הנכונה היא 5. כל התשובות נכונות. אפשר לשאול את התלמידים האם טעמו את אחד מסוגי החלב ומה דעתם.

שקופית 14: החיה השלישית

שקופית 15: התשובה הנכונה היא תרנגולים. לא הרבה יודעים, אבל יש תרנגולות שאוהבות לשחק כדורגל! תרנגולות גם יודעות לעוף, לפעמים אפילו עד לגובה של עץ. [ניתן להקרין סרטון קצר ומשעשע של תרנגולי הודו משחקים כדורגל.]

שקופית 16: שאלה על תרנגולות -התשובה הנכונה היא 2 – אף פעם.

שקופית 17: הקרנת סרטון כלובי סוללה – בתעשיית הביצים לא מאפשרים לתרנגולות בכלל לקפוץ ולשחק ובטח לא לצאת לחצר. הכלובים שבהם מחזיקים אותן קטנים ביותר. תרנגולת אחת לא יכולה למתוח בהם את הכנפיים ובכל כלוב כזה מחזיקים כמה תרנגולות. כלובים אלה נקראים "כלובי סוללה".

שקופית 18: שאלה שניה על תרנגולות – התשובה הנכונה היא 3 – כל האיחוד האירופי. בחלק ממדינות האיחוד אסורים לגמרי לולים עם כלובים מכל סוג. בארץ רובן הגדול של הביצים מגיעות מלולי סוללה. אחוז קטן מגיע מלולים ללא כלובים והביצים הנמכרות מהם נקראים "ביצי חופש" או "ביצים אורגניות". כפי שניתן לראות בתמונה לא מדובר ממש בחופש ויש בעיות נוספות עבור התרנגולות בתעשייה זו, אך ברור שעבור התרנגולות זה עדיף על הלולים הצפופים.

שקופית 19: החיה הרביעית

שקופית 20: התשובה הנכונה: 4 דג (או ליתר דיוק מיני דגים שונים)

שקופית 21: הקרנת סרטון זכרון של דגים

שקופית 22: שאלה ראשונה על דגים – התשובה הנכונה היא 4. כל התשובות נכונות. רוב הדגים שאנשים אוכלים מגודלים בבריכות צפופות ביבשה או בכלובים צפופים בים. הנפח שיש לכל דג לזוז בכלובים הללו הוא זה של בקבוק קולה ממוצע, ליטר וחצי. לדגים אין אפשרות לפתח קשרים חברתיים ומשפחתיים מורכבים במצב כזה, והזיכרון והמוח המשוכללים שלהם לא באים לידי ביטוי. הם סובלים מקושי לזוז, ממחנק ומומחים גילו שכתוצאה מהתנאים האלה דגים נכנסים ממש לדיכאון.

שקופית 23: שאלה שניה על דגים – התשובה הנכונה היא: 3. לא ישארו כלל דגים בים. בני האדם "הצליחו" תוך ארבעים שנה להעלים חצי מכלל בעלי החיים הימיים על פני כדור הארץ. הסיבות לכך הן שינויי אקלים, הרס בתי הגידול של בעלי החיים בים ובגלל יותר מדי דיג.  רשתות דיג ענקיות שנפרסות בים תופסות, בנוסף לדגים אותם תכננו לתפוס, גם הרבה מאד דגים וחיות ימיות שאף אחד לא עומד לאכול וחלקן פשוט נשארות בים.

שקופית 24: הסבר על הכחדת מינים בים, להקריא את השקופית

שקופית 25: החיה החמישית

שקופית 26: התשובה הנכונה היא: כבשים!

שקופית 27: הקרנת הסרטון סיפור ההצלה של מזל מאיה וג'ני

שקופית 28: שאלה ראשונה על משלוחים חיים – התשובה הנכונה היא 2. הובלה של עגלים וטלאים מאוסטרליה ומדינות נוספות לארץ

שקופית 29: שאלה שניה על משלוחים חיים – התשובה הנכונה היא 4. כל התשובות נכונות

שקופית 30: הקרנת סרטון על משלוחים חיים

שקופית 31: שאלה שלישית על משלוחים חיים – התשובה הנכונה היא 1. אין במרעה בארץ די מקום לגידול פרות וכבשים כדי לספק את הביקוש לבשר בקר

שאלות פתוחות לדיון

שקופית 32 – שאלה ראשונה לדיון – האם לדעתך חשוב להתחשב בצרכים של בעלי החיים שדיברנו עליהם?[השאלות הבאות הינן שאלות פתוחות שאין עליהן תשובה "נכונה".  כל תלמיד יכול להביע את דעתו ויתכן שחלק מהתלמידים יסכימו גם עם כמה אפשרויות. אפשרויות למענה: כל תלמיד יבחר את האפשרות איתה מסכים ביותר, או כל התלמידים יסמנו בוידאו או בכתב "לייק" (אגודל למעלה) או "דיסלייק" (אגודל למטה) על כל אחת מהאפשרות. כדאי לנסות לייצר גם דיון בו יינתן מקום לעמדות השונות להשמע (בתוכנה לשיחת וידאו, תלמיד יכול להצביע או לסמן בדרך אחרת כי ברצונו לדבר ואת/ה המורה תחליט למי לתת זכות דיבור, כאשר שאר התלמידים על "השתק" כדי לאפשר לתלמיד להשמע).]

שקופית 33: שאלה שנייה לדיון – על מי לדעתך האחריות הכי גדולה להפסיק או לצמצם את הפגיעה בבעלי חיים,  למשל במשלוחים החיים או בתעשיות אחרות שראינו?

שקופית 34 – שאלה שלישית לדיון – מה אני כצרכנ/ית יכול/ה לעשות כדי לצמצם את הפגיעה בבעלי חיים?

 

 

  

 

קבצים מצורפים

bb_pages

דילוג לתוכן