הצעות לפעילויות יצירה ואומנות בנושא בעלי חיים

לעוד מערכי שיעור באומנות

רעיונות לשעורי אומנות ויצירה ולהצגה בתערוכה בית-ספרית

הרעיונות הם אינסופיים, כאשר הכוונה להעביר מסר מוחשי, מעורר חשיבה ורגש,  על חיים של בעלי חיים, רגשותיהם וצרכיהם.

 • דפי צביעה בנושא בעלי חיים
 • ציור או מיצג של חיות בטבע לעומת בשבי. כדאי לשלב כחלק מתהליך ההכנה ליצירה למידה על התנאים הטבעיים של אותו בעל חיים (כולל מבנה חברתי וכדומה), כמו גם על תעשיה בה מנוצל בעל החיים. לחילופין, אפשר לבחור משהו מוכר, כגון תוכי בכלוב לעומת תוכי בג’ונגל.
 • ציור או מיצג של חיות בטבע בעת מימוש צרכיהם הטבעיים – הורה וגור, גורים משחקים, נדידה, אכילה בסביבה עשירה באוכל.
  כדאי לפתוח בדיון על צרכים, אילו צרכים יש לנו ואילו לבעלי חיים אחרים. למשל: צרכים גופניים (תזונה, אוויר נקי, שינה, מזג אויר מתאים), צרכים חברתיים (קשר הורים עם גורים, קשרים חברתיים, חיי להקה), צורך בסביבה הולמת התאימה לבעלי החיים המסויים (מרווחת, מעניינת, מאפשרת לפעול בה בחופשיות לצורך חיפוש מזון או משחק).
 • הכנת פרסומת, בציור קולאז’ או בכתיבה, נגד פגיעות שונות (ספציפיות) בבעלי חיים – למשל ניסויים בתעשיית הקוסמטיקה, שימוש בבעלי חיים בפינות ליטוף, כליאת תרנגולות בתעשיית הביצים ועוד.
  כדאי לשלב כחלק מתהליך היצירה למידה על התעשיות הרלוונטיות. ניתן גם לחלק לקבוצות, כאשר כל קבוצה לומדת על תעשייה אחת ומכינה פרסומת בנוגע אליה, ובסוף מציגה אותה לשאר הקבוצות.
 • ציור וכתיבת קריקטורה או קומיקס של בעלי חיים במצוקה, המבקשים את עזרת האדם. בכיתות הנמוכות ניתן לשלב עם משחק פנטומימה, כאשר התלמידים מציגים את החיה ואת מצוקתה בפנטומימה, ומבקשים מקהל הילדים לסייע לה.
  למשל: כלב קשור ברצועה קצרה, דג באקווריום, תרנגולת בלול צפוף, דג במים מזוהמים, עגל שהופרד מאימו ועוד.
 • תצוגת אריזות שמראות תנאים לא מציאותיים של בעלי חיים (למשל אריזות ביצים עם ציור תרנגולת חופשיה עליהן), לצד תמונות והמחשות של התנאים המציאותיים (במקרה זה – לולי סוללה).
 • הכנת כלוב או מתחם מגודר, והזמנת התלמידים להכנס ולהתנסות בחמש דקות שהייה במרחב המצומצם, להמחשת גורלן של חיות במעבדות, במכלאות עירוניות ובחקלאות.
 • תצוגת אריזות של מוצרים שייצורם אינו כרוך בפגיעה בחיות – מוצרים שלא נוסו על בעלי-חיים, מאכלים צמחוניים וטבעוניים, תגיות של לבוש ללא מוצרים מהחי וכו’.

בנוסף, כדאי לשלב עבודות יצירה של בעלי חיים במסגרת שעורים בנושא. מאות רעיונות פשוטים לעבודות יצירה ניתן למצוא ברשת, למשל http://www.dltk-kids.com/animals/index.html

Skip to content