מערך פעולה בשילוב משחקי תאטרון – המחזת דילמות

 

רקע על ההפעלה

הפעלה זו מורכבת מהמחזה ואימפרוביזציה ומלווה בדיונים. מכיוון שאינה נותנת מידע רב על הפגיעות בבעלי חיים בהן היא עוסקת, מומלץ לקיים הפעלה זו לאחר הפעלה אחרת שבה ניתן מידע על פגיעות אלו. מצורפות להפעלה 7 כרטיסיות, אשר כל אחת מהן עוסקת בדילמה אחרת הנוגעת לפעולה לשם הפחתת פגיעה בבעלי חיים, יחד עם כרטיסיות למדריכ/ה המציעות דרכי התמודדות עם דילמות אלה. מכיוון שכך, זוהי הפעלה גמישה אשר מאפשרת לך המדריכ/ה לבחור באילו מן הדילמות ברצונך לעסוק ועל אילו לוותר. הדבר תלוי בגיל החניכים/ות, המוסד בו נעשית הפעילות והזמן העומד לרשותך.

הכרטיסיות מחולקות לאלו שעוסקות בפגיעה ישירה בבעלי חיים, וכאלו שעוסקות בפגיעה ממוסדת. האחרונות (אשר מהוות את מרבית הכרטיסיות) מחולקות על פי התעשייה אליהן הפגיעה משתייכת. גם אם את/ה בוחר/ת לא לעסוק בחלק מן הפגיעות, מומלץ לפתוח את ההפעלה בדילמה הקשורה בפגיעה ישירה, ואח"כ לעבור לאלו שקשורות בפגיעה ממוסדת. זאת על מנת להמחיש כי עבור בעלי החיים אין הבדל בין הסבל שהם חווים מידיים של מתעללים סדיסטיים, אשר מגונה בחברה לעיתים קרובות, ובין הסבל שחווים בע"ח מידי מוסדות שהאנטרס שלהן הוא כלכלי.  ניתן גם להשתמש במשחק זה בכמה פעולות שונות, כאשר בכל פעולה עוסקים בדילמה אחת או יותר הנוגעות לנושאים של הפעולה.

       

פתיחה (5 דקות):

המדריכ/ה מסביר/ה את ההפעלה

 המחזת דילמה ופתרונות עבורה (15דקות):

המדריכ/ה בוחר/ת חניכים, כמספר הדמויות בדילמה, ונותנת להם כרטיסיה (נספח), והחניכים הנבחרים יוצאים מן החדר ומתכוננים להמחזת הדילמה. החניכים הנבחרים ממחיזים את הדילמה לפני שאר החניכים. בסיום ההמחזה פונה המדריכ/ה אל שאר החניכים ושואל/ת מה תעשה הדמות. חניכ/ה מן הקהל שיש לו/ה רעיון מה יכולה לעשות הדמות לשם פתרון הדילמה, מחליפה את החניכ/ה המשחקת את הדמות הראשית, וממחיזה את הרעיון שלו/ה. שאר השחקנים פועלים בתגובה לרעיון, בהתאם לאופן שהם מצפים כי הדמות שהם מייצגים הייתה מגיבה במציאות. אם הדמויות שבאינטראקציה עם הדמות הראשית מגיבות באופן שפותר את הדילמה, נגמרת ההמחזה של דילמה זו. אם הן מגיבות באופן שמותיר את הדילמה בעינה, או אף מחמיר אותה, המדריכ/ה שואלת אם לחניכ/ה אחר/ת בקהל יש רעיון אחר, שהוא/היא רוצה להמחיזו. לאחר המחזת כל דילמה ופתרונותיה שואל/ת המדריכ/ה את השחקנים כיצד חשו בתור הדמויות שגילמו. לאחר מכן מעלה המדריכ/ה את השאלות הבאות לדיון:

  • א. האם אתם צופים כי בדילמה דומה במציאות הפתרונות שהוצעו יביאו לאותן התגובות ואותן תוצאות?
  • ב. אם הדילמה לא נפתרה על ידי הפתרון המוצע – מדוע הפתרון הזה לא פתר את הדילמה? כיצדהיה ניתן לשפר אותו ואת דרך ביצועו, באופן שיביא לתוצאות חיוביות יותר?
  • ג. אלו דרכי פתרון נוספות ניתן להציע?

בשלב זה י/תוסיף אף המדריכ/ה רעיונות משלו/ה.

המחזת יתר הדילמות (30 עד 60דקות, בהתאם למספר הדילמות שמומחזות):
על פי אותה מתכונת

 

קבצים מצורפים

bb_pages

דילוג לתוכן