קידום הנחיות משרד החינוך לתזונה בריאה מהצומח בבית ספר

 
הידעת שכללי משרד החינוך אוסרים על "תכנים לימודיים" מטעם מועצת החלב? מחייבים יום צמחוני בשבוע? אוסרים על הגשת נקניקיות ושניצלים? בעזרת מודעות להנחיות משרד החינוך בנושא הזנה במוסדות חינוך תוכלו גם אתם לקדם יותר מזון ותזונה מהצומח בבית הספר שלכם!
 

תזונה מהצומח תורמת לבריאותנו, ועוזרת למנוע נזק לסביבה ופגיעה בבעלי חיים. אם בבית הספר שלכם יש קפיטריה או שמחולק בה מזון כחלק ממפעל ההזנה הארצי, יש לכם הזדמנות לעודד תזונה מהצומח בבית הספר. אם בית הספר שלכם מעודד באמצעות תכנים חינוכיים צריכת מזון מן החי, ניתן לשנות את זה!

לקדם תזונה מהצומח בבית הספר!

חדשות טובות: משרד החינוך מעודד הפחתה בצריכת בשר!

באפריל 2016 פורסם חוזר מנכ"ל של משרד החינוך ובו נהלים רבים בנושאי בריאות בבית הספר. ההנחיות בחוזר המנכ"ל עוררו עניין בתקשורת בעיקר בשל האיסור למכור בבית הספר 'ג'אנק פוד' ומשקאות ממותקים, אך פחות אנשים הבחינו בכך שהוא כולל גם הנחיה מפורשת להגיש יום אחד בשבוע אך ורק מזון צמחוני (מנה עיקרית המבוססת על קטניות – ראו בטבלאות 6-9 במסמך), וכן איסור להגיש מזון מעובד מהחי כגון נקניקיות, המבורגרים, קבב ושניצלים מעובדים ו/או מטוגנים (ראו בסעיף 11ד במסמך).

 

איך אני יכול/ה לקדם הפחתה בצריכת בשר בבית הספר שלי?

אנו ממליצים לכם לברר מיהו האחראי/ת הישיר/ה על נושא ההזנה בבית הספר ולוודא שהוא מכיר/ה את הנהלים בנושא ואוכפ/ת אותם. בשיחה עמו, אנחנו ממליצים לשלוח לו את חוברת המתכונים המקוונת שפותחה ע"י הארגונים  "שני ללא בשר ו"תנו לחיות לחיות" ,ו-Food Revolution Israel (נציגי השף ג'יימי אוליבר בארץ), ושקיבלה את ברכת מנהלת מחלקת התזונה במשרד הבריאות.

 

אילו שיעורים ופעילויות בבית הספר אני יכול/ה להעביר כדי לעודד תזונה מהצומח?

ניתן להשתמש בהצעות הרלוונטיות בתחום שריכזנו באתר מערכי השיעור שלנו – "פעולה חיה", וגם במערכים אחרים באתר שעוסקים בנושא מזוויות אחרות – למשל סדנא לעידוד אכילת פירות וירקות.  

כמו כן, ניתן להוריד מאתר עמותת "שני ללא בשר" מערכי שיעור לתיכונים המעודדים הפחתת בשר, ומערכי פעולה לגיל הרך המעודדים אכילת קטניות, שנכתבו בליווי משרד החינוך.

מה עושים אם בבית הספר שלי הכניסו חומר מסחרי למען צריכת מזון מן החי?

יש מקרים בהם נכנסות לבית הספר תכניות לימודים המשלבות תכנים שיווקיים בתור חומר לימוד לכאורה. תעשיית החלב הצליחה במיוחד להחדיר תכנים שיווקיים כאלה למערכת החינוך. אם כן, משימה חינוכית בוערת היא הרחקת תכניות כאלה מבית-הספר שלך. בעניין זה, החוק עומד לצדך: משרד החינוך אוסר על שילוב פרסומות בבתי-ספר גם במסווה של "חומר לימודי", חלוקת "מתנות" או ביקור במפעלים של חברות החלב, ומתנה כל מעורבות של גוף מסחרי (כולל 'מועצת החלב') בבית-הספר באישור ועדה מיוחדת של משרד החינוך.

לקדם תזונה מהצומח בבית הספר!
חוברת תעמולה שיווקית שמפיצה מועצת החלב בבתי ספר בתור "חומר לימוד", בניגוד להנחיות משרד החינוך

במקרה הצורך, כדאי להזכיר למנהל/ת בית הספר את החוק בעניין (שנשלח כחוזר מנכ"ל לכלל מערכת החינוך) ו/או לפנות ליו"ר הועדה לחסות ממשלית ואישור שילוב פרסומת מסחרית במנהל הפדגוגי, בטל' 02-5603220 או במייל iritli@education.gov.il. לבירורים נוספים, מוזמנים ליצור עמנו קשר במייל: omer@anonymous.org.il

רוצים לקדם הפחתה בצריכת בשר גם בשאר בתי הספר בעירכם ובארץ?

עמותת "שני ללא בשר" מציעה סיוע בנושאים אלה, בין השאר על-ידי גיוס הגורמים הרלוונטיים ברשות, ייעוץ מקצועי, הכשרות לצוותי ההזנה והמורים, ערבי הסברה להורים וחומרים חינוכיים. לחצו כאן לפרטים נוספים.
 

  • ניתן גם לפנות בשאלות בנושא לליהי יפה, דיאטנית בבפרוייקט של עמותת "תנו לחיות לחיות" לעידוד והנגשה של מזון מהצומח בבתי הספר: lihi@letlive.org.il, 050-8464823
פורסם תחת מערכי שיעור תגיות: גילאי:הגיל הרךכיתות א ב גכיתות ד ה וכיתות ז ח טכיתות י יא יבמילות מפתח:טבעונות או צמחונותמקצוע ותחום לימוד:מדעים וטכנולוגיה - العلومמעורבות חברתיתתזונה ובריאות [קישור ישיר]

Comments are closed.