איך לארגן יום בעלי חיים? כל ההצעות במקום אחד

משרד החינוך שפ"י והמשרד להגנת הסביבה מציינים את יום זכויות בעלי חיים בתאריך 16/5/2019 (לחוזר מנכ"ל בנושא לחצו כאן). בבתי ספר בכל הארץ מציינים את היום ביום או שבוע שיא  במהלך חודש מאי – יוני. 
איגדנו מקבץ רעיונות לארגון היום בצורה פשוטה על ידי בית הספר, לכל הגילאים: 

גלול/י מטה למגוון רעיונות ל:

מומלץ גם להצטרף לקבוצת הפייסבוק מורים משקיעים ביום זכויות בעלי חיים להחלפת רעיונות וייעוץ ממורים מנוסים

 

מה אנונימוס מציעים ותוכלו להזמין לכבוד יום השיא?

כדאי גם לשלב הורים ותלמידים בעשייה ולהזמין הורים ותלמידים להרצות או להעביר פעילות ביום
שעות סיפור והקרנת סרטים

 

מערכי שיעור לשעורי מחנך ולשעורים מקצועיים

במסגרת יום זכויות בעלי חיים מומלץ להעביר מבחר מערכי שיעור בנושא, החל מכיתת החינוך ועד שעורי מקצוע. למשל, הכרות עם עולמם של בעלי חיים או, דיון בהשפעות הטכנולוגיות על חייהם במסגרת מדעים וטכנולוגיה, דיון בעקרון צער בעלי חיים במקרא ובהלכה היהודית, כתיבת סיפור או חיבור במסגרת שעורי שפה, דיון בעקרון הזכויות או בחוק צער בעלי חיים והפעלתו במסגרת שעורי אזרחות , לימוד אחד מעשרות ספרים לילדים ונוער שבעלי חיים נמצאים במסגרתם בשעורי ספרות ועוד. כמובן שניתן ומומלץ להרחיב את היום ולהקדיש שבוע שבו יועברו שעורים במקצועות לימוד שונים, או לחלופין סדרת שעורים בשעת המחנך.

לכל מערכי השיעור לפי קבוצות גיל: גיל הרך    כיתות א'-ג'    כיתות ד'-ו'    כיתות ז'-ט'   כיתות י'-יב'    عربيه

מערכים מומלצים לגיל הרך

מערכים מומלצים לבית הספר היסודי

מערכים מומלצים לבית הספר העל יסודי

 

פעולות חוויתיות לכיתה ולפעילות חוץ כיתתית

חשוב לשלב ביום פעילות שיא חוויתית היוצאת מהשגרה. הפעילות יכולה להיות בית ספרית, שכבתית או כיתתית. מלבד מערכים מלאים המצורפים כאן, קל לארגן בימת דיבייט או הייד-פארק בנושא נבחר, סימולציית משפט, חידון, חידון בפורמט קהוט, הרצאות תלמידים ומורים בסגנון TED, הצגה לפי ספר ועוד. מרבית פעילויות אלה דורשות הכנה של התלמידים מראש וניתן להקדים את השבוע בהכנה ולמידה פעילה של התלמידים. 

פעילויות מומלצות:

 

פרסום, יצירה, עיצוב חלל בית הספר ותיעוד

בין הדברים החשובים שהופכים יום ליום מיוחד, מומלץ לשים דגש גם על ההכנה, הפרסום, הנראות והתיעוד. 
למשל פרסום מראש באתר בית הספר ובאמצעי מדיה נוספים, באנר "יום זכויות בעלי חיים", פוסטרים וקישוטים נוספים בחלל בית הספר בהכנת התלמידים, לוח יצירות תלמידים, תיעוד ופרסום באתר בית הספר ואף בעיתונות המקומית ועוד. תיעדתם? שלחו לאנונימוס לrotem@anonymous.org.il ונעזור בפרסום.
להזמנת הפוסטרים בתמונה (מטעם המשרד להגנת הסביבה)

 

 

 

יום בעלי חיים – יום ללא בשר

בהתאם לעמדת צוות בית הספר וההורים, ניתן לציין את היום גם כ"יום ללא בשר" ברוח התנועה העולמית ל"יום ללא בשר בשבוע" ולהנחיות משרד הבריאות ליום צמחוני בשבוע. ביום זה אפשר להגיש מזון צמחוני בלבד, או להוסיף אופציות צמחוניות בולטות במזנון בית הספר או בקפיטרייה. לחוברת מתכונים שילדים אוהבים שנכתבה על ידי תזונאיות קליניות וארגון "שני צמחוני ישראל".

פורסם תחת מערכי שיעור תגיות: גילאי:הגיל הרךכיתות א ב גכיתות ד ה וכיתות ז ח טכיתות י יא יבמקצוע ותחום לימוד:חגים ומועדים מיוחדיםמעורבות חברתיתשבוע או יום שיא [קישור ישיר]