מערך שיעור במדעים: מה רוצה תרנגולת + דף עבודה

לעוד מערכי שיעור במדעים

לעוד פעולות לתנועת נוער

תקציר: מערך שיעור זה עוסק בצרכים של תרנגולות ובפגיעה בהן בתעשיית הביצים. התלמידים יציגו צרכים של בעלי חיים, יציירו את סביבת המחיה של תרנגולת כפי שלדעתם היו רוצים שתראה, וילמדו על התנאים האמיתיים של התרנגולות בתעשייה.

פתיחה (5 דקות)

  • המדריכ/ה פותח/ת בשאלה: מי מגדל בעל חיים בבית?

המדריכ/ה שואלת כחמישה חניכים מאלו שהצביעו:

  • איזה בעל חיים מגדלים? מה שמו? איך המשפחה מטפלת בו? מה הוא צריך? מה הוא אוהב לעשות? מה משמח אותו? מה מעציב אותו?

צרכי תרנגולות (10 דקות)

  • המדריכ/ה מחלק/ת לחניכים דף שבמרכזו מצויירת תרנגולת (נספח).
  • המדריכ/ה מסבירה שלאחר שחשבו מה החיות בבתים צריכות ורוצות, כעת יחשבו מה תרנגולת רוצה וצריכה.
  • המדריכ/ה מנחה את החניכים לצייר את סביבת התרנגולת כפי שלדעתם התרנגולת הייתה רוצה שסביבתה תראה – איזו מן סביבה ומה ומי צריך להיות בה?  

    מה רוהצ תרנגולת - דוגמא

סיכום קבוצתי של צרכי תרנגולת (12 דקות)

כל חניך מציג את עבודתו ומסביר מה צייר בה, ומה על פי הציור הזה תרנגולת צריכה ורוצה שיהיה בסביבתה. בסוף הסבר כל חניך כותב על הלוח פרט אחד שצייר שהתרנגולת ודאי רוצה שיהיה בסביבתה (שעוד לא נכתב על ידי חבר אחר לקבוצה), עד שכל הפרטים שצוירו נרשמים.המדריכ/ה קורא/ת את מה שנכתב על הלוח ומציינת שכך תרנגולת הייתה רוצה לחיות ואלו הם הדברים שהיא הייתה רוצה שיהיו בסביבתה. אם לא צוינו על ידי החניכים צרכים כגון חברה, משפחה, מרחב פתוח, אוכל ומים, המדריכ/ה שואל/ת את החניכים האם לדעתם התרנגולת רוצה גם בדברים אלה, ומוסיפ/ה אותם לרשימה.

תנאי החיים של תרנגולת בכלוב סוללה (12 דקות)

המדריכ/ה מחלק/ת לחניכים תמונה:

image

 

 

 

 

 

 

 

של תרנגולות בתוך כלוב סוללה (כלוב קטן מרשת ברזל בו נמצאות בצפיפות קשה כמה תרנגולות), ומסביר/ה שכאשר מגדלים תרנגולות בשביל להשתמש בביצים שהן מטילות, הן לא זוכות לחיות בתנאים טובים כמו אלה בציורים, אלא שמים אותן בכלובים כמו אלה שבתמונה.כל חניך מסתכל על התמונה ואומר האם התרנגולות בתמונה זוכות בסביבתן לפרט אותו הוא כתב קודם על הלוח (דשא, חברה וכדומה). הערה – אם מספר חניכים לא כתבו פריטים קודם, כיוון שלא היה להם דבר להוסיף, הם אלו שידברו בשלב זה, ולא החניכים שכתבו את הפריטים. אם חניכ/ה ציינ/ה לגבי פרט מסוים שקיים בסביבתן של תרנגולות בכלובי סוללה, אך הדבר אינו מדויק במציאות מידע על כלובי סוללה בhttp://www.liveact.org/node/21, המדריכ/ה מסביר/ה על כך. למשל, אם ציינ/ה חניכ/ה כי התרנגולות בתמונה זוכות לחברה, כיוון שהן כמה יחד, מסביר/ה המדריכ/ה כי הצפיפות הרבה לא מאפשרת לקיים יחסי חברות אלא מביאה לתוקפנות.

סיכום (5 דקות)

המדריכ/ה מסכמ/ת מה הם תנאי חייהן של תרנגולות שמגודלות בשביל הביצים שלהן, ועד כמה הם שונים ממה שתרנגולות היו רוצות, כפי שבא לידי ביטוי בהפעלה, וחוזר/ת על הפערים בין מה שציירו הילדים ובין המציאות לה נתונות התרנגולות. המדריכ/ה מוסיפ/ה כי מעט תרנגולות אינן חיות בתנאים קשים כל כך, אלא נמצאות בלולים ללא כלובים, שבהם התנאים טובים יותר, ונקראים לולי חופש (מהם באות ביצי חופש או ביצים אורגניות). בלולים אלה התרנגולות זוכות בסביבתן ליותר מהדברים שנכתבו שאותם הן רוצות, אך עדין לא לכל.

אופציונלי – סיכום קבוצתי (15 דקות)

אם יש לקבוצה מקום בו היא יכולה לתלות עבודות, כמו חדר קבוע, או עיתון קיר. המדריכ/ה מניח/ה במרכז דף גדול זהה לזה שקבלו החניכים בהתחלה, בו תרנגולת על רקע לבן, וכל חניך מצייר על הדף דבר אחד שהוא סבור שהתרנגולת רוצה שיהיה בסביבתה. הדף שצויר על ידי כל החניכים יתלה לצד תמונה של תרנגולות בכלובי סוללה (אפשר קטנה יותר), עם כיתוב מעל שתי התמונות, המציין את הפער בין מה שתרנגולת הייתה רוצה ובין התנאים בהם נמצאות תרנגולות שמגודלות לביצים.

קבצים מצורפים להורדה
פורסם תחת מערכי שיעור תגיות: גילאי:כיתות ד ה וסוג המערך:פעולה לתנועות נוער ושעור חוויתישעור לפי מקצוע לימודדפי עבודהדקות:45 -60מקצוע ותחום לימוד:מדעים וטכנולוגיה [קישור ישיר]