מערך פעולה – "חפש את המטמון" – בעלי חיים בעיר שלנו

נספח לפעולת חפש את המטמון

פעולה זו יכולה לשמש כחלק מסדרה של שמונה פעולות. נכתבה בשיתוף עם הצופים. לסדרה המלאה באתר הצופים.

מטרת הפעולה: מטרת הפעולה היא לסכם בדרך חווייתית את הנושאים שנלמדו במהלך הפעולות הקודמות ב"מסלול", ולראות את כל מה שנלמד בעיניים.

  • הפעולה היא לכל אורכה משחק משימות ביישוב, שבאמצעותו החניכים ילמדו איך ניתן ליישם את כל שנלמד ולעזור לבעלי חיים בפועל וללא קושי, בתוך ישוב המגורים.
  • החניכים יחפשו וילמדו לראות פגיעות מקומיות בבעלי חיים, יכירו מקרוב מוצרים שפוגעים בבעלי חיים וכאלו שלא פוגעים, ויתנסו בפעילות למען בעלי חיים.

עזרים מרכזיים:

  • כרטיסיות משימה (נספח 7.1)
  • מצלמות/סמארטפונים
  • כרזת פרסומת נגד פגיעה בחיות שהוכן בפעולה קודמת – אם לא הוכן אפשר לוותר על עזר זה.
  • עצומה נגד פגיעה בבעלי חיים (נספח 7.2) – ניתן להזמין מעמותת אנונימוס עצומה אקטואלית, בטל' – 03-6204878.

הנחיות מקדימות למדריך:  לפני הפעולה עליך לעשות סיור מקדים ולמצוא מרכז מסחרי או קניון שיש בו: חנויות בגדים; סופרמרקט או מכולת; חנות חיות או חנות שיש בה חיות בכלוב כ"קישוט"; מסעדות או בתי קפה. בדוק אם ניתן למלא את כל המשימות שבכרטיסיות, ואם יש משימות שלא ניתן למלא (למשל אם בסופרמרקט הקרוב אין "ביצי חופש"), הוצא כרטיסיות אלה מהמשחק.

מתחלקים לשתי קבוצות – במהלך הפעולה תתקיים תחרות משימות במרכז מסחרי או קניון. הקבוצה שמסיימת את כל המשימות ראשונה חוזרת לשבט. המדריך עובר על כל המשימות שביצעו ואם ביצעו הכל היטב, הם המנצחים.

מהלך המשחק – שתי אפשרויות, לבחירת המדריך/השבט:

  • אפשרות ראשונה – כל קבוצה מקבלת את כל כרטיסי המשימות מהתחלה. היא יכולה להחליט באיזה סדר לבצע את המשימות אבל צריכה לבצע את כולן, ואז לחזור לשבט. באפשרות זאת צריך לדאוג למצלמת סטילס אחת לכל קבוצה.
  • אפשרות שניה – כל קבוצה מקבלת בהתחלה רק כרטיסיה עם משימה ראשונה, כרזת פרסומת נגד פגיעה בבעלי חיים שהוכנה בפעולה קודמת, ודף עצומה (נספח7.2). הקבוצה צריכה לצלם את המשימה (הפירוט מה לצלם – בכרטיסיות) ולשלוח את התמונה בסמארט-פון למדריך. אחרי שקיבל צילום של המשימה, המדריך שולח לקבוצה את מיקום המשימה הבאה. באפשרות זו צריך לדאוג לסמארטפון אחד לכל קבוצה ואחד למדריך.
    כמו כן, באפשרות זו המדריך צריך להחביא את כל הפתקים (חוץ מהראשון), עבור שני הקבוצות, במקומות שונים ולרשום לעצמו היכן החביא כל פתק- במשחק עצמו יצטרך להגיד לחניכים היכן הפתקים.
קבצים מצורפים להורדה
פורסם תחת מערכי פעולות לתנועות נוער, מערכי שיעור תגיות: גילאי:כיתות ז, ח, טכיתות ד, ה, וסוג המערך:פעולה חוויתית ולתנועת נוערדקות:45 -60 [קישור ישיר]