מערך פעולה: התעללות בבעלי חיים – מה זה ומה עושים עם זה? – לעל יסודי

פעולה זו יכולה לשמש כחלק מסדרה של שמונה פעולות. נכתבה בשיתוף עם הצופים. לסדרה המלאה באתר הצופים.

לפעולה זו גירסה גם לגילאי יסודי.

מטרת הפעולה:  רוב הציבור מתנגד להתעללות בבעלי חיים. החניכים יחשפו לכך דרך סקר רחוב. עם זאת, רבים לא מודעים לכך שרוב הפגיעה נעשית בצורה ממוסדת, על ידי חברות, ושחלק מהפגיעה הזו היא חוקית.

מטרת הפעולה היא לחשוף את הסתירה בין התנגדות הציבור, לבין פגיעות בבעלי חיים שרוב האנשים לוקחים בהן חלק בפועל. התלמידים יחשפו לסיבות שונות לקיום התעללות ויבינו מה מצב החוק והאכיפה ביחס אליהם, וילמדו על חוק צער בעלי חיים.

לבסוף החניכים יתנסו בפתרונות להתעללות ישירה בבעלי חיים וילמדו מה ניתן לעשות כאשר פוגשים בה.

עזרים:

– שאלון עמדות מודפס לכל קבוצה (נספח 2.1)

– עטים וקליבורדים או מצע קשיח לכתוב עליו

– לוח או פלקט לכתיבה

– כתבות המציגות פגיעות שונות בבעלי חיים (נספח 2.2)

– כרטיסי סיטואציות (נספח 2.4)

א. סקר רחוב – דעת הקהל ביחס להתעללות: (20 דק')

מתחלקים לקבוצות קטנות – כל קבוצה מקבלת דף שאלות (נספח 2.1), ויוצאת לסקר ברחוב. היא צריכה לשאול ולקבל תשובות מעשרה אנשים ברחוב על השאלות בשאלון. על כל אדם שעונה כותבים בעמודה שלו בטבלה, על כל אמירה – 1 (לא מסכים עם האמירה), 2 (אין לי דעה בנושא), 3 (מאוד מסכים עם האמירה).

ב. סיכום תוצאות הסקר ודיון בהן: (10 דק')

– המדריך כותב על בריסטול את כל השאלות

– עוברים על על השאלות, ואחרי כל שאלה, כל קבוצה אומרת את המספר השכיח ביותר שהיא קיבלה, כלומר איזו תשובה (1, 2 או 3) הכי הרבה אנשים השיבו, וכותבים אותו מתחת לשאלה.

– בודקים לגבי כל אמירה האם רוב האנשים ברוב הקבוצות ענו שבעדה, נגדה, או לא שהיתה להם דעה.

* דיון: מה דעתכם על התשובות שאנשים אמרו לכם, האם אתם מסכימים איתם?

האם לדעתכם אנשים אמרו מה שהם באמת חושבים?

אם הייתם שואלים משהו שלוקח חלק בהתעללות, אתם חושבים שהוא היה מודה בזה?           אם לא – למה לא?

ג. מה ההבדל בין פגיעה פרטית ופגיעה תעשייתית – באמצעות כתבות מהעיתונות: (25 דק)

מתחלקים לקבוצות. כל קבוצה מקבלת עשרה קטעים קצרים שנלקחו מתוך כתבות עיתונות, וקוראת אותם (נספח 2.2).

– על כל כתבה הקבוצה צריכה לכתוב – האם ההתעללות המתוארת בכתבה מותרת היום בישראל לדעתכם? למה אתם חושבים שההתעללות הזו מתרחשת?

-הקבוצות צריכות לסדר את הכתבות לפי הסדר, מהקטן לגדול מבחינת כמות בעלי החיים שנפגעים בארץ מפגיעה דומה – מהכתבה שמדברת על התעללות שנעשית להכי מעט בעלי חיים בארץ, ועד הכתבה שמדברת על התעללות שקורת להכי הרבה.

– עוברים על הדירוג של כל הקבוצות את הכתבות, ורואים איזו קבוצה הכי קרובה לסידור הנכון (הסדר הנכון – בדף למדריך- נספח 2.3)

ד. חוק "צער בעלי חיים" – הסבר קצר ודיון: (5 דק')

– המדריך מסביר בקצרה על החוק – יש חוק שאומר "לא יענה אדם בעל חיים, לא יתאכזר אליו, ולא יתעלל בו בדרך כלשהי". למרות שזה נשמע מצויין, כאילו בזכות החוק הזה אפשר לעצור את כל ההתעללויות, זה לא בדיוק ככה. זאת אמירה כללית, ולגבי הרבה מהמקרים החוק לא מגדיר האם זאת התעללות או לא. למשל, הובלה צפופה של תרנגולים כמו שקראנו בכתבה, החוק לא אומר שזו התעללות, למרות שברור לנו שהתרנגולים סובלים. יש כמה דברים שהחוק כן מגדיר כהתעללות, ונלמד על זה בפעולות הבאות. מה שהחוק מגדיר כהתעללות – אפשר לשפוט עליהם את המתעלל. אבל בד"כ אנשים מקבלים עונשים די נמוכים על התעללויות בבעלי חיים, יותר נמוכים ממה שמאפשר החוק בעקרון. הרבה מתעללים בכלל לא נעצרים. עם הזמן נכיר הרבה סוגי התעללויות שאסורות, או הפכו לאסורות בזכות פעילויות של אנשים וארגונים, וגם סוגי התעללות שעדיין מותרות.

שואלים: אתם מכירים התעללות שאסורה ולא סופר עליה בכתבה שקראנו?

המדריך מוסיף על תשובות שנאמרו – האנשים שנעצרים הם בעיקר מתעללים בכלבים וחתולים. ברור לנו שאסור להתעלל בהם, אבל ידעתם שגם אסור לחתוך זנבות לכלבים? ואסור להוציא ציפורניים בניתוח לחתולים (כי אז הם לא יוכלו להגן על עצמם)?התעללות בבעלי חיים שכבה ז – נספחים

ה. משחק תפקידים ודיון – מה עושים כשנתקלים בהתעללות: (30 דק')

החניכים יושבים במעגל. כל פעם שני חניכים נכנסים לתוך המעגל ומקבלים פתק עם סיטואציה שקשורה לנושא (נספח 2.4), ומציגים אותה. הפתק מציג רק את תחילת הסיטואציה, והחניכים צריכים לשחק כיצד הם היו מתנהגים במקרה כזה.

– כשמישהו מהמציגים "נתקע" בלי לדעת מה לומר או לעשות ליותר מכמה שניות, חניך מהקהל שיש לו רעיון כיצד להתנהג במקרה כזה, יכול לקום ולהחליף אותו.

– המדריך מוסיף רעיונות לפתרונות מתוך כרטיסיות הפתרונות האפשריים (נספח 2.5) אם הפתרונות האלו לא הוצגו על ידי החניכים.

* דיון: שואלים: מה באמת אפשר לעשות כשנתקלים בהתעללות בבעלי חיים?

המדריך מוסיף על תשובות החניכים – אם ההתעללות היא לא חוקית אפשר לדוווח עליה. אם מדובר בילד אפשר לדווח למורה, יועץ בבית ספר, הורה או מבוגר אחר שאחראי עליו. אם מדובר באדם מבוגר אפשר להתלונן עליו במשטרה. בשביל להתלונן במשטרה צריך כמה שיותר מידע, כמו מי האדם המתעלל, איפה ומתי הייתה ההתעללות. אם ניתן גם לצלם זה יכול מאוד לעזור. בכל מקרה צריך מאוד להיזהר אם מצלמים או מנסים לעצור מתעלל. יש אנשים, מבוגרים וגם צעירים, שיכולים להיות מסוכנים. אם נראה לכם שזה אדם שאפשר לדבר איתו, אפשר לנסות לדבר איתו ולנסות לעצור אותו מהתעללות, אבל רק אם זה לא מצב מסוכן לכם. בכל מקרה כדאי גם לדווח ולהתייעץ עם עמותות למען בעלי חיים כגון "תנו לחיות לחיות", "sos חיות", או "צער בעלי חיים" בעיר הקרובה. המדריך רושם את שמות העמותות על הלוח.

(את רשימת העמותות ברחבי הארץ ניתן להוריד בקלות מכאן: http://data.gov.il/dataset/209)

 

פורסם תחת מערכי פעולות לתנועות נוער, מערכי שיעור תגיות: גילאי:כיתות ז, ח, טסוג המערך:פעולה חוויתית ולתנועת נוערדיוןדקות:45 -60מילות מפתח:חוק ומשפטזכויות בעלי החיים - דיון רעיוני [קישור ישיר]